anadoluverumelimedya.com

Taksim’de şeker fabrikası eylemi

Şeker fabrikalarının özelleştirilmesine tepki gösteren bir grup vatandaş Taksim Tünel Meydanı’nda bir araya gelerek pankart ve dövizlerle yürüyüş yaptı.

Beyoğlu’nda, Tokat İli Dernekler Federasyonu’nun çağrısıyla bir araya gelen vatandaşlar, şeker fabrikalarının özelleştirilmesini protesto etti.

Reklam alanı

Tünel Meydanı’nda, saat 15.00’da bir araya gelen STK üyeleri, “Şeker fabrikaları halkındır satılamaz. Peşkeş çekilmesine hayır” yazılı pankart ve dövizler açarak Galatasaray Meydanı’na yürüdü.

Yürüyüş sonunda, Tokat İli Dernekleri Federasyonu Başkanı Halil Bakan’ın yaptığı basın açıklamasında: “Şeker fabrikaları en temel üretim tesislerindendir.  Hem istihdam hem de sosyal ve ekonomik kalkınmaya katkıları önemli bir yer tutmaktadır. Pancarın şekere dönüşmesinden, artıklarından ve toprağa kattığı verim açısından katkıları büyüktür. Fabrikaların özelleştirilmesi, satılması ya da kapatılması; pancar üreticisi köylüler, mevsimlik tarım işçileri, fabrikada çalışan işçiler, esnaf ve nakliyeciler ile hayvancılık işletmeleri açısından bakıldığından tam bir çöküş demektir.

Asıl ve en büyük tehlike ise şeker pancarından üretilen şeker yerine nişasta bazlı şeker (NBŞ) devreye sokularak insan sağlığının tehlikeye atılmasıdır. NBŞ’nin ithal edildiğini hesaba kattığımızda yabancı ülkelere döviz ödeyerek hem ekonomik bağımlılığımız artmakta hem de dış ticaret açığımız büyümektedir. Şeker fabrikaları halkındır satılamaz.” dedi.

Kalabalık daha sonra olaysız bir şekilde dağıldı.

yeniçağ

About armadmin 9319 Artikel
Günlük olaylara toplum duyarlılığını yükseltebilmeyi umuyoruz.