anadoluverumelimedya.com

Kadıköy’de yüzlerce kişi Gülmen ve Özakça için bir araya geldi

dönme talebi ile 114 gündür açlık grevinde olan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça için bir araya gelen yüzlerce kişi, iki eğitimcinin taleplerinin bir an önce yerine getirilmesini istedi.

Reklam alanı

Aralarında İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi, Barış Bloku, Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) İstanbul Şubesi ve Demokrasi İçin Birlik gibi birçok demokratik kitle örgütünün oluşturduğu Nuriye ve Semih ile dayanışma Platformu, işlerine geri dönme talebi ile 114 gündür açlık grevinde olan Akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semiha Özakça için her Cuma yaptıkları eylemin 4’üncüsünü gerçekleştirdi. Süreyya Operası önünde bir araya gelen yüzlerce kişi “Açlık grevi 114. gününde” ve Gülmen ile Özakça’nın fotoğraflarının bulunduğu dövizler taşıdı. Buradan yürüyüşe geçen kitle “Nuriye, Semih yalnız değildir”, “Direne direnen kazanacağız” ve “Her yer Yüksel her yer direniş” sloganları atarak Khalkedon Meydanı’na gelerek “Nuriye ve Semih’in talepleri kabul edilsin” pankartını açtı.

Burada Nuriye ve Semih için Dayanışma Platformu adına basın açıklaması yapan İpek Bozkurt, OHAL ile birlikte çıkan KHK’larla binlerce kişinin ihraç edildiğini söyledi. Hükümet yetkililerinin Gülmen ve Özakça’nın hak arama süreçlerini yok saydığı ve görmezden geldiğini kaydeden Bozkurt, Özakça ile Gülmen’in 25 Mayıs’ta açlık grevinin 76. gününde tutuklandıklarını ve bunla KHK mağdurlarına gözdağı verilmek istendiğini ifade etti. Bozkurt, Özakça ile Gülmen’in avukatlarından aldıkları bilgilere göre “Nuriye Gülmen’in bilinmeyen bir nedenle gün içerisinde sürekli yükseliyor. Kas ve eklem ağrıları artmış durumda. Havalı yatak talebi hala karşılanmamış. Boynunu dik tutmakta güçlük çektiği için kendisine yastıktan bir boyunluk yapmış. Sinir hasarının başladığı tahmin ediliyor” dedi. Özakça’nın sağlık durumu bilgilerini paylaşan Bozkurt, “Eklem ve kas ağrıları artmış durumda. Kulaklarında ve boğazında yanma olduğu biliniyor. Yastık talebi kabul edilmemiş. Gitarı kendisine hala verilmemiş. Kitap sınırlaması dayatması da devem ediliyor” diye kaydetti.

Yetkililere seslenen Bozkurt, Gülmen ve Özakça’nın neden tutuklandığını sorarak, “Nuriye ve Semih ile birlikte direnen tüm KHK mağdurlarının ‘işimi istiyorum’ talebini açlık ve ölüm ile mi terbiye edeceksiniz” dedi. Bozkurt, Özakça ile Gülmen’in taleplerinin kendi talepleri olduğunu kaydetti.

Daha sonra söz alan ve Gülmen ve Özakça için açlık grevinde olan Avukat Zehra Özdemir, “Müvekkillerimizin tek silahların bedenlerini açlık grevine yatırmaktı. Bizde onların talebini destekliyoruz” diye belirtti. (DİHABER)

birgün

About armadmin 9318 Artikel
Günlük olaylara toplum duyarlılığını yükseltebilmeyi umuyoruz.