anadoluverumelimedya.com

İsviçre ‘Ermeni soykırımı’ kararını kaldırdı

AİHM Büyük Daire’nin, ‘Ermeni soykırımı emperyalist bir yalandır’ diyen Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’i mahkum eden İsviçre’yi haksız bulmasının ardından mahkumiyet kararını tekrar gözden geçiren Vaud Kanton Mahkemesi de Doğu Perinçek’in haklılığına hükmetti. Federal Mahkeme de Perinçek hakkında “ırk ayrımcılığı yapmak” suçlamasıyla verdiği kararı iptal etti.

Reklam alanı

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’in “Ermeni soykırımı emperyalist bir yalandır” sözleri üzerine İsviçre’de aldığı cezaya karşı açtığı davada Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi İsviçre’nin ifade özgürlüğünü ihlâl ettiğine hükmetmişti. AİHM’nin kararında 1915 olaylarının Yahudi soykırımıyla benzetilemeyeceğine vurgu yapılıyordu.

Karar İsviçre için bağlayıcı nitelikte olduğundan yerel mahkeme Doğu Perinçek’e verdiği cezası bugünkü kararıyla iptal etti. AİHM kararı uyarında İsviçre ceza yasasını da değiştirmek zorunda kalacak. Karar esas olarak İsviçre’yi bağlasa da Avrupa Konseyi’ne üye devletler için bir emsal teşkil ediyor.

Söz konusu karara göre Doğu Perinçek tüm yasal mahkeme masraflarından muaf tutulacak. Buna ek olarak, İsviçre Ermeni Derneği ve Vaud Kanton Mahkemesi Perinçek’e zararlarının karşılanması için 2500 Frank ödeyecek.

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek Ermeni soykırımını “uluslararası emperyalist bir yalan” olarak tarif etmişti. Perinçek AİHM heyetine yönelik yaptığı savunmasında “Avrupa’da düşünce hürriyeti uğruna yüzyıllarca büyük mücadeleler verildi. Başka bir karar da zaten hiçbir zaman beklenemezdi. Galile’nin dediği gibi Dünya, Güneş’in etrafında ve kendi etrafında dönüyor. Biz de o büyük özgürlükçülerden aldığımız cesaretle, milletimizin özgürlük tarihine dayanarak Dünya’nın döndüğünü söylüyorduk” demişti.

Mahkeme ayrıca “Doğu Perinçek siyasetçi niteliği ile konuşmuş, Ermeniler yalancı dememiş, 1915 olaylarının kurbanlarına karşı nefret celbedici sözler kullanmamış, Türkler ile Ermenilerin yüzyıllarca beraber yaşadıklarına dikkat çekmiş, emperyalistlere ve bunların Osmanlı İmparatorluğu ve Türkiye hakkındaki kötü emellerine yönelik ağır ithamlarda bulunmuştur. Mahkeme (Yahudi Kırımı) Holokost’un inkarı ile Doğu Perinçek’in sözleri arasında benzerlik bulmamıştır. Holokost’un inkarı -kendi başına- hoşgörüsüzlük ve nefret celbi anlamına gelmektedir. Dr. Perinçek’in 1915 olayları hakkındaki sözleri ırkçı ve antidemokratik amaçlar gütmemektedir ve bu amacı güttüğünü kanıtlayacak yeterli öğe bulunmamaktadır.” ifadelerine yer vermişti.

aydınlık

About armadmin 9318 Artikel
Günlük olaylara toplum duyarlılığını yükseltebilmeyi umuyoruz.