anadoluverumelimedya.com

Son Dakika! Öğrenim Bursları İptal

New York Times gazetesinin haberine göre, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın verdiği Fulbright bursuyla Türkiye’ye gitmek isteyen Joanna Birkner isimli bir genç, geçen ay Türkiye’ye yönelik bursların bu öğretim yılında iptal edildiği yönünde bir e-posta aldı.

Reklam alanı

Darbe girişiminden 10 gün sonra 25 Temmuz’da gönderilen e-postada, bursun ‘Türkiye’deki güvenlik durumu’ nedeniyle iptal edildiği kaydedildi. Birkner’ın yanı sıra Fulbright bursuyla İngilizce öğretmek üzere Türkiye’ye gelmeyi planlayan yaklaşık 80 ABD’linin de bursunun iptal edildiği belirtildi. Ulusal Güvenlik Eğitim Programı kapsamındaki Boren bursunun da aynı şekilde iptal edildiği kaydedilirken, ABD Dışişleri’nden bir sözcü ABD ve Türkiye arasındaki öğrenci değişim programlarının da askıya alındığını duyurdu.

Öğretim üyesi yetiştirmeye yönelik Fulbright bursları ise yapılan değişiklikten etkilenmedi.

‘FRANSA VE BELÇİKA DAHA TEHLİKELİ OLABİLİR’

Karara tepki gösteren 22 yaşındaki Birkner, “Türkiye’de yaşananlar gerçekten sıra dışı ve yakından izlenmesi gerek. Dil konuşabilen ve sahada yaşananları anlayabilen genç Amerikalılara şimdi daha çok ihtiyaç var” dedi. Bursu iptal edilen öğrencilerden Olivia Loveland de, Erzurum’da araştırma yapmak istediğini belirterek Belçika ya da Fransa’nın daha tehlikeli olabileceğini belirtti.

JEAN MONNET BURSU DA İPTAL EDİLMİŞTİ

Avrupa Birliği tarafından finanse edilen Jean Monnet Burs Programı da önümüzdeki yıl için ‘son gelişmeler’ sebebiyle iptal edilmişti. Programın iptaline dair yapılan duyuruda, iptal sebebi olarak “Türkiye’deki son gelişmelere bağlı olarak Programın hedef ve amaçlarına ulaşılmasının mümkün olmayacağı değerlendirilerek ihale süreci (2016-2017 akademik yılı uygulama süreci) Programın itibarının tehlikeye atılmaması amacıyla iptal edilmiştir” denilmişti.

http://tr.sputniknews.com

About armadmin 9318 Artikel
Günlük olaylara toplum duyarlılığını yükseltebilmeyi umuyoruz.