anadoluverumelimedya.com

Sonunda o ülkeyle de papaz olduk

Stockholm Büyükelçiliği Basın Danışmanı Arif Gülen’in, İsveç’in Tv4 kanalına bir e- posta mektubu yazarak, yayındaki Ermeni ve Süryanilerle ilgili ‘’SEYFO 1915’’ belgeselinin durdurulmasını istemesi  Türkiye ile İsveç arasında ‘’Kaş yapayım derken göz çıkardı’’ dedirtecek bir gerilime neden oldu…

Reklam alanı

İsveç’in TV4 kanalında yayınlanan, ‘’1915 yılında, Osmanlı İmparatorluğu’nun Ermenilere ve Süryanilere soykırım uyguladığını’’ öne süren ‘’SEYFO 1915’’ adlı belgesel, Türkiye ile İsveç arasında gerilime neden oldu. Belgeselin ilk bölümünün yayınlanmasından sonra, T.C. Stockholm Büyükelçili Basın Danışmanı Arif Gülen, TV4 yönetimine elektronik posta yoluyla bir mektup yazarak belgeseli eleştirdi ve  ‘’Seyfo 1915 adlı belgesel tek taraflıdır ve soykırım olayı tartışmalıdır, bu filmi yayınlama kararınızı bir kez daha gözden geçirmenizi umarım ” dedi.

Bu mektup, Tv4 yönetimi tarafından, ‘’Türkiye Büyükelçiliği’nin Osmanlı döneminde Ermeni, Süryani ve diğer etnik azınlıklara yönelik soykırımın anlatıldığı belgeselin yayından çıkarılması için talepte bulundu ‘’ şeklinde değerlendirildi.

ARİF GÜLEN, MEKTUBUNU SAVUNUYOR

Tv4 Program Direktörü Viveka Hansson, kanalın resmi internet sitesinden yaptığı açıklamada,‘’Türkiye Büyükelçiliği’nin kanalları üzerinde baskı kurmaya çalıştığını ve filmi yayınlama kararının gözden geçirilmesini istediğini’’ bildirdi.

Hansson, Büyükelçilik Basın Ataşesi Arif Gülen’den elektronik posta aldıklarını bildirerek,‘’Tv4’ün bu tür talepleri kabul edilemez bulmakta ve basın özgürlüğüne yönelik bir baskı girişimi olarak değerlendirmekte ve protesto etmektedir.’’ dedi.

T.C. Büyükelçiliği Basın Danışmanı Arif Gülen ise Expressen gazetesine yaptığı açıklamada,“İfade özgürlüğüne ve Tv4 kanalına tümüyle saygı duyduğunu, ancak, belgeselin yayından kaldırılmasına ilişkin talebini geri çekmeyi reddettiğini’’ söyledi. Gülen, “Bunlar benim duygularım. Bu, onların kararı. Kararlarını değiştirip değiştirmeyeceklerini bilmiyorum. İsterlerse, filmi yayınlayabilirler. Ancak ben de hissettiklerimi söylerim” dedi.

’İSVEÇ, BÜYÜKELÇİSİNİ GERİ ÇEKSİN’’

İsveç  parlamentosunda temsil edilen Sol Parti Genel Başkanı ve milletvekili Jonas Sjöstedtde, ‘’ İsveç hükumetini,Türkiye’nin İsveç medyasına yönelik saldırısına karşı koymaya çağırıyorum.’’ İfadesini kullandı.Sjöstedt, Expressen gazetesine yaptığı açıklamada, “Türkiye’nin İsveç medyasını susturmak istemesi kabul edilemez bir durumdur. Hükümet, bu tür eylemlere karşı sert bir tavır takınmalıdır. Stockholm, Ankara’ya ‘Türkiye’de basına karşı yaptığınız kötü muameleleri İsveç’te yapamazsınız’ mesajı vermek için büyükelçisini geri çağırmalı” dedi.

İsveçte yaşayan eğitimci Taner Yıldız, kendi bloğunda yer alan konuyla ilgili yazısında,Türk Büyükelçiliği Basın Danışmanı Arif Gülen’ in, ‘’ Kaş yapayım derken göz çıkardığını, İsveç’te yaşayanTürkleri zor durumda bırakrak ‘ayağımıza kurşun sıktığını’ ’’ savundu.

Yıldız, Arif Gülen’in izlemesi gereken yöntemi de şöyle sıraladı:

‘’Halbuki bu durumlarda yapılması gereken bir kaç şey vardı. Belgesel yayınlandıktan sonra içeriğinde haksız bir suçlama ya da çarpıtma olduğu anlaşıldığında, siz de elinizdeki gerçek bilgiye dayandırdığınız haklı itirazınızı bir basın toplantısıyla kamuoyuna açıklayabilir, görüşünüzü Büyükelçinin bir demeciyle duyurabilirdiniz..Bir diğer seçenekte de, İsveç’in bir çeşit RTÜK’ün bir benzeri olan “Granskningnämnden“e şikayetçi olabilir, ayrıca,  İsveç Dışişleri Bakanlığına teessüfte bulunabilirdiniz. Kaş yapayım derken göz çıkartan basın danışmanımız Arif Gülen’e büyük bir aferin verelim. Belgeseli hazırlayan Tv4 ekibi, şimdi, ellerini ovuşturarak.’’Yaşasın,körün istediği bir göz, Arif verdi iki gözdiyerek seviniyorlar!’’

İsveç’te yaşayan Türkler ise, Büyükelçilik ve İsveç medyası arasındaki gerilimi şaşkınlıkla izliyor. Birkaç hafta önce de, Başkent Stockholm’un Sergels Meydanı’nda düzenlenen Ermeni karşıtı bir gösteride konuşan İsveç Türk İşçi Dernekleri Federasyonu Genel Sekreteri Barbaros Leylani, “İsveç’e, İskandinavya’ya ve tüm Avrupa’ya Türkiye’nin gücünü gösterelim. Biz kan akmasını istemiyoruz ama gerekirse kan akmasına izin veririz. Ermeni köpeklerine ölüm!’’şekinde ifadeler kullanmış, daha sonra Federasyon tarafından görevden alınmıştı. Aynı günlerde, Barbaros Leylani ile baş başa yemek yediği belirlenen Türk kökenli İsveç Konut Bakanı Mehmet Kaplan istifa etmek zorunda kalmıştı.

Ali Haydar Nergis / Malmö

odatv

About armadmin 9318 Artikel
Günlük olaylara toplum duyarlılığını yükseltebilmeyi umuyoruz.