anadoluverumelimedya.com

Bodrum’da ‘ ‘TOKİ ve Külliyeye Hayır’ eylemi

BODRUM’da bugün düzenlenen eylemde ilçeye yapılmak istenen TOKİ binaları ile Diyanet İşleri Başkanlığı’nın İslam Tanıtım ve Bilgilendirme Merkezi projeleri protesto edildi.
Bodrum ilçesi Mumcular mahallesinde yapılması planlanan TOKİ konutları ile Ortakent Yahşi mahallesindeki Diyanet İşleri Başkanlığı’nın İslam Tanıtım ve Bilgilendirme Merkezi, Kent Konseyi üyelerinin tepkisine neden oldu. Kent Konseyi öncülüğünde, Ortakent’teki Akyarlar yolu üzerinde düzenlenen ‘TOKi ve Külliyeye Hayır’ eylemine Kent Konseyı Başkanı Prof. Dr Hamdi Topçuoğlu, Deniz Ticaret Odası Başkanı Gündüz Nalbantoğlu, CHP İlçe Başkanı Recai Seymen, CHP Muğla Milletvekili Nurettin Demir ve yaklaşık 800 kişi katıldı.
Polisin güvenlik önlemi altında, trafiğe kapatılan yolda konuşan Kent Konseyi Başkanı Topçuoğlu, “Olay sadece TOKİ ve Külliye olarak algılanmamalı. Kent Konseyi olarak üç maddelik bir manifesto yayınladık. Bu manifestoda kamuya ait arazilerin imara açılması ve yerel yönetimlerin hiçe sayılarak Ankara’da plan yapılmasına karşı olduğumuzu açıkladık. 156 bin nüfuslu ilçede 151 bin konut varsa ve hala burada ‘konut yapacağız’ diyorsanız ihtiyaçtan kaynaklanan bir durum olduğunu düşünemeyiz. Bodrum’da rant elde etmek isteyen herkes şunu bilmelidir ki artık halk Bodrum’da bu tür yapılaşmaları istemiyor. Hangi tür olursa olsun kimden gelirse gelsin Bodrum yapılaşma kapasitesini doldurmuştur. Bu nedenle 15 Mayıs’a kadar düzenleyeceğimiz imza kampanyası ile birlikte iktidar partisi yetkilileri ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na giderek bu projeleri geri çekmelerini talep edeceğiz. Kentin ihtiyaçları neyse kentlilerle planlanarak ona göre yapılmalıdır” dedi.
“BAŞKA BİR İLÇEDE YAPILSIN”
CHP Muğla Milletvekili Nurettin Demir ise iktidar partisinin yine kimseye sormadan projeyi başlattığını öne sürerek “Bizler dini tesislere kesinlikle karşı değiliz ancak halka karşı, uygun olmayan bir yere dini tesis yapmak bu hükümetin farklı bir düşünceye sahip olduğunu gösterir. Çünkü bu tesisi Milas’ta tarihi Beçin Kalesi’nin yanındaki araziye yapsalardı çok uygun olurdu. Kimse de böyle itiraz etmezdi. Bu nedenle bu konuyu meclisin gündemine getirerek projenin başka bir ilçede yapılması için çalışacağım” diye konuştu.
Eyleme katılanlar bir süre slogan attıktan sonra Çökertme türküsü söyleyerek Çökertme oyunu oynadı. Grup yaklaşık bir saat sonra sessizce dağıldı.

Reklam alanı

 

DHA

sozcu

About armadmin 9318 Artikel
Günlük olaylara toplum duyarlılığını yükseltebilmeyi umuyoruz.