anadoluverumelimedya.com

Sinop’ta ‘Nükleere Hayır’ Mitingi

Sinop Nükleer Karşıtı Platform tarafından Çernobil Faciası’nın yıl dönümü nedeniyle düzenlenen mitingde nükleer santral karşıtları bir araya geldi.

Reklam alanı

Sinop Nükleer Karşıtı Platform tarafından 26 Nisan 1986’da meydana gelen Çernobil Faciası’nın 30’uncu yıl dönümü nedeniyle miting düzenlendi. Mitinge katılanlar Eski Otogar mevkiinde toplanıp ‘Nükleere hayır’, ‘Nükleere inat, yaşasın hayat’ sloganları atarak Uğur Mumcu Meydanı’na kadar yürüdü. Çeşitli afiş ve pankartlar taşıyan vatandaşlarTürkiye‘ye ve Sinop‘a nükleer santral yapılmasını istemediklerini söyledi.

Mitingde konuşma yapan Sinop Nükleer Karşıtı Platformu Başkanı Zeki Karataş, mitingeİstanbul‘dan, Mersin‘den İzmir‘den, Bursa‘dan, Ankara‘dan, Samsun‘dan, Çorum‘dan,Kastamonu‘dan, Ordu‘dan, Giresun‘dan nükleer karşıtlarının katıldığını belirterek “Çevre katliamı sadece nükleer santralle olmuyor. Ülkenin her santimetre karesine değişik kirli enerji türleri ve sermayenin işine gelen altın aramacılığı işleri yapıyorlar. Biz burada verdiğimiz mücadeleyle tıpkı Gerze tıpkı Terme‘de kazandığımız mücadeleler gibi Sinop‘a nükleer santrali yaptırmamak için mücadele ediyoruz. Bu böyle biline. Gerze‘de Termik Santrali kurulmasını nasıl önleydiysek burada da nükleer santral kurulmasını önleyeceğiz. Biz istemeden hiç kimse kirli enerji türlerini tesis etme hakkına sahip değildir” dedi. Mitinge destek veren sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin konuşmalarının ardından yaklaşık 3 bin kişinin katıldığı miting sona erdi. Öte yandan Japonya tarafından Sinopİnceburun mevkiinde Türkiye‘nin ikinci nükleer santralinin yapılması planlanıyor.

haberler

About armadmin 9319 Artikel
Günlük olaylara toplum duyarlılığını yükseltebilmeyi umuyoruz.