anadoluverumelimedya.com

Hollanda’da yapılan Türk çeşmesine Ermeni itirazı

Hollanda’nın Hengelo şehrinde inşa edilen Türk çeşmesine, Ermeni asıllı siyasilerden itiraz geldi.

Reklam alanı

Hollanda’nın Hengelo şehriyle Yozgat Büyükşehir Belediyesinin kardeş şehir ilan edilmesine öncü olan ve faaliyetlerini bu doğrultuda sürdüren Hengelo-Yozgat Vakfı, bu kez Hollanda Yozgatlılar Federasyonu ile ortak bir proje geliştirerek Türklerin Hollanda’ya Gelişinin 50. Yılı anısına kent merkezine bir Türk çeşmesi yaptırdı.

Hollanda’nın halka açık ilk Türk çeşmesi olarak tarihe geçmeye hazırlanan projeye ilk itiraz, çeşmenin açılışına bir kaç hafta kala Ermeni asıllı (CDA Almelo) Encümen Üyesi Robin Gelici tarafından geldi. Daha sonra encümen üyesinin itirazını destekleyen Hollanda CDA Milletvekili Pieter Herman Omtzigt ve eşi Ayfer Koç, Hengelo Belediye Başkanı Sander Schelberg’e çeşmenin açılış tarihini, sözde Ermeni soykırımını anma gününe denk gelmesi sebebiyle yersiz bulduklarını bildirdi.

PROJE DANIŞMANI COŞKUNSU: “AVRUPA’NIN UMUMA AÇIK İLK TÜRK ÇEŞMESİ OLACAK”

Konuyla ilgili açıklama yapan Fetihce Proje Danışmanı Fetih Feytullah Coşkunsu, Çeşme projesinin, Hollanda’nın, hatta Avrupa’nın umuma açık ilk Türk çeşmesi olması nedeniyle tarihi bir önem taşıdığını belirterek “Ümit ediyoruz ki Hollanda’da yaşayan bütün toplulukların Hengelo’ya gelip aynı kaynaktan su içmesi, Hollanda toplumunun birlik ve beraberliğine işaret edecektir. Aynı zamanda bu çeşme, Türkiye’mizin bu coğrafyayla asırlardan beri devam diyaloğunu simgeleyecektir. Gelen itiraz ise gerekli mercilerle değerlendirilir ve ne gerekiyorsa o yapılır” dedi.

Hengelo-Yozgat Vakfı, Hollanda’nın Hengelo şehrinde inşa edilen çeşmenin açılış tarihini 24 Nisan 2016 olarak açıklamıştı.

haber.akademikperspektif

About armadmin 9322 Artikel
Günlük olaylara toplum duyarlılığını yükseltebilmeyi umuyoruz.