anadoluverumelimedya.com

Hanefi Avcı ve Emin Aslan “Ankara saldırısı önlenemez miydi” sorusunu yanıtladı

Ankara’da son yaşanan bombalı saldırının ardından, eski Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanı Emin Arslan ve eski Emniyet İstihbarat Daire Başkan Yardımcısı Hanefi Avcı bir istihbarat zafiyeti olup olmadığını Odatv’ye değerlendirdi. Hanefi Avcı, “Böyle bir saldırı olacağı, basında çıkan haberlerden gördüğümüz kadarıyla bekleniyordu” derken; Emin Arslan, Ankara gibi bir kentin emniyetinin aylardır vekaleten yürütülmesinin doğru olmadığını vurgulayarak, “Neden bunu atamadılar, yani koalisyon döneminde bile böyle değildi” ifadelerini kullandı ve ekledi:

Reklam alanı

“Ben 42 sene çalıştım; bir iş vekaleten yapılıyorsa, alttakiler o işe dört elle sarılmaz.”

ABD’nin Ankara Büyükelçiliği’nden, 11 Mart’ta Ankara’daki vatandaşlarını “potansiyel terör saldırısına” karşı uyarması gündeme oturmuştu. Üstelik ABD bu bilgiyi Türk hükümetinden alındığını da açıkladı.

İstihbarat ve Emniyet alanının iki deneyimli ismi de benzer saldırılar konusunda Emniyet’in zaten tedbir aldığını belirtirken, Emin Arslan Ankara gibi bir kentin Emniyet Teşkilatı’nın aylarca vekaleten yürütülemeyeceğini söyledi.

HANEFİ AVCI: BAZI KURUMLAR UYARILMIŞ OLABİLİR

“Aslında Merasim Sokak’taki sivil-askeri memur personeli taşıyan araçlara yönelik saldırıdan sonra böyle bir saldırı bekleniyordu” diyen Hanefi Avcı yaşananları şöyle değerlendirdi:

“Muhtelif hedefler vardı. Bu kadar biliniyorduysa da, Emniyet’in ona göre de tedbirleri vardır. Çünkü plakalar yayınlanıyordu. Basın yayın yoluyla gördüğümüz, bir tedbir alınmış olduğudur. ABD Büyükelçiliği’nin açıklaması da Emniyet’in elinde bulundurduğu bilgiler nedeniyle yapılmış olabilir. Bu kapsamda bir takım kurumların uyarıldığını da zannediyorum. Belki birçok şeyi de önlemiş olabilirler, ama bazıları da önlenemeyecek şekilde gerçekleşebiliyor.”

EMİN ARSLAN: ANKARA GİBİ BİR KENT VEKALETEN YÜRÜTÜLMEZ

Saldırı olacağı konusunda iki hafta önce istihbarat notunun gündeme geldiğini hatırlatan Emin Arslan da “Genelkurmay İstihbarat Emniyet’i, o da ilgili kurumları uyarmıştı” dedi. Terörün amacının panik yaratmak olduğunu vurgulayan Arslan, Ankara emniyetinin vekaleten yönetildiğine dikkat çekerek, “Aslında bizim eksikliğimiz o. Terörün amacı bir panik yaratmak. Bütün aksaklıklar, gruplaşmalar var. Layık olan layık görevlere getirilmiyor. Ankara gibi bir yer 6 ay vekaleten yürütülmez” ifadelerini kullandı. Arslan önlenen saldırıların da çok olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Buradaki sıkıntı şu… Terörün amacı bu panik havası yaratmak. Daha açıklama yapılmadan, “PKK” diyebilirsiniz bu saldırıya. Yanlışlıkları da her zaman söyleriz. Fakat PKK Kobani benzerini Güneydoğu’da uygulamak istedi. Oradaki Kürt vatandaşlarımızın yarısının akrabası Batı bölgesinde var, Kobani gibi olmaz. Bu olaylar gerçekten kötü, ama bu Güneydoğu’da örgüte vurulan darbenin gerçekten vurucu olduğunu ortaya çıkarıyor. İnşallah durdurulur. Bu eylem tarzı PKK’nın ne kadar sıkıştığını da gösteriyor.

KOALİSYON DÖNEMİNDE BÖYLE DEĞİLDİ

Böyle saldırılar dünyanın her yerinde yapılıyor, ama bu kadar peş peşe yapılan bir yerde, Ankara gibi bir yerde Emniyet Teşkilatı’nı bırakırsan olmaz. Ben 42 sene çalıştım; bir iş vekaleten yapılıyorsa, alttakiler o işe dört elle sarılmaz. Yani Ankara teşkilatını kararsız ve hareketsiz bırakmaktır bu. Neden bunu atamadılar? Koalisyon döneminde bile böyle değildi. Yeni atanan çocuğu da geçen sene terfi ettirmediler. Bu sene ise vekaleten görev veriyorsunuz. Bu çocuk yetkin birisiydi. Mesela FETÖ’cular buna benzin dolusu tenekeyle gidiyor. Bu noktada panik havası yaratılmaması gerek. Hükümeti eleştirenlerin de, eleştirmeyenlerin de dikkatli olması lazım; bazı kişilerin amaçları uğruna bir maceraya girişmeye çalışanlar olabilir.”

Mert Taşçılar

Odatv.com

About armadmin 9319 Artikel
Günlük olaylara toplum duyarlılığını yükseltebilmeyi umuyoruz.