anadoluverumelimedya.com

Cebeci’deki polis şiddetinin ardından SBF Dekanı istifa etti

BirGün’ün haberine göre, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Serpil Sancar, çevik kuvvet polisinin kampus içindeki hukuksuz tavrı sonrasında istifa etti.

Reklam alanı

Fakültede görev yapan akademisyenlere e-posta göderen Sancar, 6 Nisan itibariyle görevinden ayrıldığını duyurdu.

Sancar, geçtiğimiz hafta çevik kuvvet polislerinin kampuse girerek öğrencileri hukuksuz şekilde gözaltına almasına tepki göstermiş, akademik kurulu acil toplantıya çağırmıştı.

Cebeci Kampüsü’nde yaşananlara bir tepki de Siyasal Bilgiler Fakültesi akademik kurulundan geldi.

Akademisyenler: Polisin tavrını kınıyoruz

Akademisyenler polisin hukuksuz tavrını kınadı. Açıklamayı yapan akademisyenlerden Ayhan Yalçınkaya, yaşanan olayların güvenlik güçlerinin bilimsel eğitim ve öğretim hakkına ve kurumsal özerkliğe açık müdahalesi olduğunu ifade etti.

Yalçınkaya, “Hukuk Fakültesi’nde yaşanan bir olay nedeniyle sınavların yapıldığı SBF’ye giren, durduk yere gaz bombası atan, öğrenci ve öğretim elemanlarına küfürler savuran, fiziksel olarak itip kakan güvenlik görevlilerinin bu tavrını sonuna kadar kınıyoruz,” dedi.

Ne olmuştu?

Çevik kuvvet polisleri geçtiğimiz hafta Cebeci Kampüsü’ne girerek sınavdaki öğrencileri dahi gözaltına almış, binaların içine gaz bombalarıyla saldırmıştı.

About armadmin 9318 Artikel
Günlük olaylara toplum duyarlılığını yükseltebilmeyi umuyoruz.