anadoluverumelimedya.com

TEOG sınav soruları çalındı mı?

TEOG sınav soruları çalındı mı?
TEOG sınavı öncesinde skandal: 2016 TEOG sınavı için hazırlanan soru kitapçığının kapak sayfası facebookta paylaşıldı, bakanlık soruşturma başlattı.
Yaklaşık 1 milyon 200 bin 8. sınıf öğrencisi 27-28 Nisan’da ikinci dönem Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sınavına katılacak. 2016 TEOG sınavı B kitapçığının kapak sayfası bir facebook grubundan paylaşıldı. Kitap kapağının yayımlanmasıyla sınavın, soru kitapçığının çalındığı iddiaları üzerine Milli Eğitim Bakanlığı soruşturma başlattı.
Milli Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü tarafından 27-28 Nisan’da yapılacak olan Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sınavı soru kitapçığının çalındığı ve bunların bazı kişiler aracılığıyla el altından dağıtıldığı iddiaları üzerine Milli Eğitim Bakanlığı soruşturma başlattı.
Rehberlik ve Denetim dairesi Başkanı Atif Ala, kendilerine ulaşan ihbarlar üzerine konunun önemini dikkate alıp Milli Eğitim Müsteşarı Yusuf Tekin’den “olur” aldı. SÖZCÜ’nün ulaştığı soruşturma onayında şöyle denildi:
SORU KİTAPÇIĞI KAPAĞI BİR FACEBOOK HESABINDA!
“Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı’nın yazısı ekinde yer alan İstanbul Valiliği’nin (Emniyet Müdürlüğü Muhabere Elektronik Şube Müdürlüğü) yazısında facebook paylaşım sitesi çıktılarında özetle:
Trol Mizahi Grup ismiyle oluşturulan kapalı bir facebook hesabında “2016 TEOG sınav sorularına ulaşıldığı, internetten dağıtıldığı, B kitapçığının kapak fotoğrafının paylaşıldığı iddia edilmektedir. Makamlarınızca uygun görüldüğü takdirde yukarıda yer alan iddialarla ilgili olarak ilgililer hakkında Maarif Müfettişlerince inceleme, gerekirse soruşturma yapılması hususunu tensiplerinize arz ederim.
Yazının ekinde facebook sayfasındaki bilgiler, soru kitapçığının kapağı bir dosya halinde müfettişlere teslim edildi.
“ANADOLU LİSELERİ SINAV SORULARI DA ÇALINMIŞTI”
Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan Anadolu Liseleri Giriş sınavı soru kitapçığı da 1992 yılında çalınmıştı. Dönemin Hürriyet Gazetesi Muhabiri Saygı Öztürk, soru kitapçığını sınavdan bir gün önce elde etti, bunu notere onaylattı, sınav günü de çalınan soru kitapçığındaki soruların öğrencilere yöneltildiğinin ortaya çıkması üzerine sınav iptal edildi, yeni önlemler alındıktan sonra o yıl sınav tekrar yapıldı.
Sözcü

Reklam alanı
About armadmin 9322 Artikel
Günlük olaylara toplum duyarlılığını yükseltebilmeyi umuyoruz.