anadoluverumelimedya.com

Almanya-Çin ilişkilerinin analizi: Ekonominin merkezi Asya’ya kayıyor

Alman Asya-Pasifik Ekonomi Komisyonu Başkanı Hubert Lienhard: Alman girişimcileri birtakım zorluklarına karşın Çin’de ve Hindistan’da daha çok yatırım yapmalı.

Reklam alanı

 

Çin Uluslararası Radyosu, Almanya-Çin ilişkileri üzerine yaptığı analizde, “Bu yüzyıl ortalarında dünya ekonomisinin ağırlık merkezi Asya’ya kaymış olacak” tespitine yer verdi. Haberde şöyle denildi: “Alman girişimcileri birtakım zorluklarına karşın Çin’de ve Hindistan’da daha çok yatırım yapmalı.” Bu öneriyi yapan kişi, Alman Asya-Pasifik Ekonomi Komisyonu Başkanı Hubert Lienhard. Lienhard, ‘Ben bunu bir temel kural olarak görüyorum” diyor. Ona göre, Alman ekonomisi bu dev ülkelerin büyümesinden payını ancak böyle alabilir.

Federal Almanya Şansölyesi Angela Merkel, 30 Mayıs Salı günü, Hindistan Başbakanı Narendra Modi ile görüştü. Ertesi gün ise konuğu Çin Başbakanı Li Keqiang olacak. Bir gün sonra, Perşembe günü de Brüksel’de AB-Çin Zirvesi yapılacak.

Bu yüzyıl ortalarında dünya ekonomisinin ağırlık merkezi Asya’ya kaymış olacak. Bu bilinçle konuşan Lienhard, Çin’in ve Hindistan’ın Alman ekonomisinin önceliği olması gerektiğini belirtiyor.

Başarısız geçen G7 Zirvesi’nden sonra Lienhard gibi ekonomi alanında önde gelen Alman yetkililer ABD ile zıtlaşmamak gerektiği, tam tersine Donald Trump’ı istihdam bakımından korumacılıktan çok uluslararası işbirliğinin yararlı olacağına ikna etmek gerektiği görüşündeler.

aydınlık

About armadmin 9318 Artikel
Günlük olaylara toplum duyarlılığını yükseltebilmeyi umuyoruz.