anadoluverumelimedya.com

AB zirvesinde neler yaşandı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Donald Tusk, AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ve Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, Varna’da düzenlenen Türkiye-AB zirvesinin ardından basın toplantısı düzenledi.

Reklam alanı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, burada yaptığı konuşmada, “Türkiye-Avrupa Birliği ilişkilerinde zorlu bir dönemi geride bırakmış olmayı umuyoruz. Gümrük Birliği’nin güncellenmesi çalışmalarına başlanması konusundaki beklentimizi de dile getirdik. Bu tür teknik konuları siyasetin meselesi haline getirmemeliyiz” dedi.

“TERÖRLE MÜCADELEDE GÜÇLÜ DESTEK BEKLİYORUZ”

Türkiye’nin, birçok terör örgütünün hedefinde yer aldığına işaret eden Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Teröre karşı operasyonlarımız, sadece kendimizin ve Suriyelilerin güvenliğine değil, Avrupa’nın da güvenliğine katkı sağlamaktır. Biz, artık terörle mücadele gibi hassas konularda afaki ve haksız eleştiriler değil, güçlü destek bekliyoruz.”

VİZE SERBESTİSİ

Vize serbestisini değerlendiren Erdoğan, “Bununla ilgili çalışma kağıdımız şubat ayı başında AB Komisyonu’na sunulmuştu. AB tarafına çalışmalarının bir an önce tamamlanması gerektiğini de söyledik. AB, bu noktada adımını bir an önce atarsa o da bizi rahatlatacaktır. Bu siyasi bir mesele haline getirilmemeli, vatandaşlarımızın AB’ye olan güvenini sarsacak bir hal almamalıdır” kaydetti.

Erdoğan, küresel bir güç olma iddiasındaki Avrupa’nın, Türkiye’yi genişleme politikalarının dışına itmesinin vahim bir hata olacağını söyledi. AB ile Türkiye arasındaki güvenin yeniden tesisi için atılan bugünkü zirvenin önemine değinen Erdoğan, “Ancak, bu adımı attık demek yeterli değil, somut olarak atmak gerekiyor” dedi.

KIBRIS MESELESİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kıbrıs meselesinin seyrinden bağımsız olarak, adanın etrafındaki doğal kaynaklara dair karar alma mekanizmalarına Kıbrıslı Türklerin eşit olarak dahil edilmesi uluslararası hukukun gereğidir” dedi.

ERDOĞAN’DAN AB ÜLKELERİNE ÇAĞRI

AB ülkelerine seslenen Erdoğan, “Gelin, ortak coğrafyamız olan Balkanlar’da istikrar ve refahın sağlanması yönünde birlikte çalışalım. Gelin, Suriye, Irak, Filistin, Kudüs, Yemen, Rohingya, Afrika gibi uluslararası konularda işbirliğimizi derinleştirelim. Gelin, güçlü, müreffeh ve istikrar abidesi Avrupa’yı hep birlikte inşa edelim” dedi.

AB KOMİSYONU BAŞKANI’NDAN DİKKAT ÇEKEN AÇIKLAMA

AB Komisyonu Başkanı Juncker, “Türkiye ile müzakerelerin devamının garantörüyüm” dedi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Donald Tusk, AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ve Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, Varna’da düzenlenen Türkiye-AB zirvesinin ardından basın toplantısı düzenledi.

AB Komisyonu Başkanı Juncker, burada yaptığı konuşmada, “Türkiye ve AB arasındaki sığınmacı mutabakatı, gözle görülür sonuçlar vererek çok başarılı olmuştur” dedi. Juncker, Türkiye AB müzakerelerine ilişkin, “Türkiye ile müzakerelerin devamının garantörüyüm” diye konuştu.

Odatv.com

 

About armadmin 9318 Artikel
Günlük olaylara toplum duyarlılığını yükseltebilmeyi umuyoruz.