anadoluverumelimedya.com

Kaş halkı zafer kazandı

DCIM101MEDIADJI_0112.JPG

Antalya’nın Kaş ilçesinde yapılması planlanan bölünmüş yol projesine Antalya Valiliği tarafından verilen “ÇED Gerekli Değildir” kararına karşı dava açan yöre halkı ve sivil toplum örgütlerini haklı bulan yargı, kararı iptal etti. Kaş ile Kalkan beldesini birbirine bağlayan mevcut otoyola paralel yapılması öngörülen yeni yol, birçok tarihi ve doğal sit alanını etkiliyordu. Yöre halkının karşı çıkmasına rağmen siyasilerin ve ilgili kurumların yapımında ısrar ettikleri otoyolla ilgili mahkemenin iptal kararı Kaş’ta sevinçle karşılandı.

Reklam alanı

AV. TUNCAY KOÇ: MAHKEME KARARI 76 YURTTAŞ İÇİN MUTLU SON

İki hafta önce otoyol projesinin doğal sit alanı olan Kaputaş bölgesinden geçişine izin veren, Tabiat Varlıkları Koruma Komisyonu kararının da Antalya 4. İdare Mahkemesi’nce yürütmesinin durdurulduğunu anımsatan Avukat Tuncay Koç, “Bu kararın ardından Antalya 2. İdare Mahkemesi ÇED Gerekli Değildir kararının iptaline karar verdi. Kaş Turizm ve Tanıtma Derneği ile Peyzaj Mimarları Odası başta olmak üzere, Kaş Çevre Platfomu ve Kaş Koruma Platformuna üye 76 Kaşlı yurttaşın açtığı davalarda böylelikle mutlu sona ulaşıldı” dedi.

 

MAHKEME “YOLUN YAPILMA OLANAĞI KALMADI” DEDİ

Alınan iki ayrı yargı kararı doğrultusunda 6 arkeolojik sit ile 2 doğal sit alanından geçen 28 kilometrelik yolun yapılma olanağı kalmadığına vurgu yapan Koç, “Mahkeme, alınan yürütmeyi durdurma kararını dayanak göstererek yapılması planlanan projenin bütünlüğünün kalmadığını, bu haliyle projenin gerçekleştirilemeyeceğinden bahsederek ÇED Gerekli Değildir Kararını iptal etti. Böylesine özel doğaya ve antik yapılara, endemik türlere sahip bir alanda yol projesinin düşünülmesi dahi yanlıştır. Karayolları Genel Müdürlüğü’nün bölgenin ihtiyaçları ve dokusunu gözetmeden sadece ‘duble yol’ yapmaya kilitlenmiş anlayışının da doğru olmadığı bu kararlarla görülmüştür. Yaşam alanlarına sahip çıkan Kaşlılar kazanmıştır” diye konuştu.

Mahkeme kararı sonuç bölümü

Yargının iptal ettiği projenin geçeceği alanlardan biri

KAŞLILARIN YAŞAMI SAVUNMAK İÇİN ÖRNEK DAYANIŞMASI

Türkiye’nin en önemli alternatif turizm merkezlerinden biri olan Kaş’ta büyük tepki çeken otoyol projesi, hem doğa ve tarihi dokuyu tahrip edeceği için hem de mevcut ve kullanılabilir bir yol varken büyük bir kamu kaynağı israfına neden olacağı için en başından beri tepki çekiyordu. Kaşlılar bu tepkilerini yargı yoluna başvurarak da gösterdi. Kaş Turizm ve Tanıtma Derneği başka olmak üzere Peyzaj Mimarları Odası, Kaş Çevre Platfomu ve Kaş Koruma Platformuna üye 76 yurttaş otoyol projesine karşı iki ayrın dava açtı. Bu arada otoyol projesinin etkileyeceği köylerde yaşayanların da desteğiyle yaşam alanlarını savunmak için büyük bir dayanışma örneği sergileyen Kaşlı yaşam savunucuları, Mahkemenin iptal kararını otoyol projesine karşı organize edilen dayanışma etkinliğinde öğrendi.

Kaşlı davacılar mahkeme kararını dayanışma etkinliğinde öğrendi

İPTAL KARARINI OTOYOLUN GEÇECEĞİ GÜZERGAHTA ÖĞRENDİLER

Kaş Turizm ve Tanıtma Derneği ile yurttaşlarının organize ettiği 25 Mart’ta gerçekleştirilen dayanışma yürüyüşüne yaklaşık 150 kişi katıldı. Kaş-Kalkan arasında yapılması planlanan otoyolun geçeceği güzergahın bir kısmı olan Çukurbağ köyünde gerçekleşen yürüyüş etkinliği boyunca tarım alanları, doğal ve arkeolojik sitler ziyaret edildi. Otoyol projenin tahriat yaratacağı alanlarda inceleme yapan yürüyüş grubu, mahkemenin iptal kararını da bu sırada öğrendi. Yargı kararı, Kaşlı sivil toplum örgütü temsilcileri ve davacı yurttaşlarca sevinçle karşılandı

 

Otoyol güzergahı-harita

Yusuf Yavuz

Odatv.com

About armadmin 9321 Artikel
Günlük olaylara toplum duyarlılığını yükseltebilmeyi umuyoruz.