anadoluverumelimedya.com

Kadıköy’de yüzlerce kadın cinsel istismara karşı sokakta: Bu yasayı derhal geri çekin

Kadıköy’de toplanan çok sayıda kadın, cinsel istismar suçlarına ilişkin TBMM’ye sunulan düzenlemeyi protesto etti.Yürüyüş düzenleyen grup basın açıklamasının ardından olaysız bir şekilde dağıldı.

Reklam alanı

Kadıköy Bahariye Caddesi’nde bunan Süreyya operasında toplanan çeşitli platformlardan yaklaşık 1000 kişilik grup, cinsel istismar suçlarına ilişkin TBMM’ye sunulan düzenlemeyi protesto etti. Ellerinde döviz, pankart ve flamalarla sloganlar atan kadınlar, buradan Kalkedon meydana kadar yürüyüş düzenledi. Kadınlara çevredeki vatandaşlarda alkışlarla destek verdi. Kadınlar yürüyüş boyunca sloganlar atarak tepkilerini dile getirdi.

Kadıköy Süreyya Operası önünde bir araya gelen kadınlar buradan Kalkedon Kilisesine yürüdü. “Cinsel istismarı aklayan yasayı geri çekin” pankartının taşındığı eylemde yapılan açıklamada cinsel istismarın suç olduğu vurgulanırken, Meclise de ‘Önergeyi geri çekin’ çağrısı yapıldı.

‘BU YASAYI DERHAL GERİ ÇEKİN!’

Açıklamayı okuyan Sezen Yılmaz, Türkiye’nin uymakla yükümlü olduğu uluslararası sözleşmeleri hatırlatarak “AKP oyları ile kabul edilen cinsel istismar suçlarını af yasası, çocuk ve kadın haklarına, uluslararası yükümlülüklere aykırıdır, kabul edilemez. Türkiye’de, kadınların ve kız çocuklarının kazanılmış haklarına yönelik tehditler ve saldırılar artarak devam ediyor. Bu yasa kadınlara ve çocuklara saldırıların en tehlikelilerinden ve her an kanunlaşabilir. Bunun anlamı, 2004 yılında TCK Reformu sürecinde kadın örgütlerinin verdiği mücadele ile değiştirilen “mağdurun tecavüzcü ile evlendirilmesi durumunda failin affedilmesi’’ maddesinin geri gelmesidir. Bu da kadın ve kız çocuklarının kazanılmış yasal haklarında büyük bir kayıp demek!” dedi.
Açıklamanın sonunda AKP milletvekillerine seslenen kadınlar, ‘Bu yasayı derhal geri çekin!’ çağrısı yaptı.

cumhuriyet

About armadmin 9318 Artikel
Günlük olaylara toplum duyarlılığını yükseltebilmeyi umuyoruz.