anadoluverumelimedya.com

NATO’dan çıkarın

Türkiye’de Cumhuriyet gazetesinin yönetici ve yazarlarının gözaltına alınmasına tepki gösteren Batılı basın organlarından Wall Street Journal, “Ankara’nın, Temmuz darbesini gazeteciliğe bastırmak için bahane olarak kullandığını” yazdı. Gazete, Türkiye’nin,“gittikçe artan hukuksuzluğun devamı durumunda NATO üyesi olarak kalmaması gerektiğini” iddia etti.

Reklam alanı

Wall Street Journal, “Yeni bir gün, yeni bir kitlesel gözaltı” sözleriyle girdiği yorumda “ülkenin önde gelen laik gazetesi” olarak nitelediği Cumhuriyet’in yönetici ve yazarlarının gözaltına alınmasına dikkat çekerken Türkiye’de hükümetin, medya organlarının kapatılmasının “darbeye bir yanıt” olduğunda ısrar ettiğini yazdı.

“Böyle bir iddiaya inanılmasının, medya darbe öncesi de baskılara maruz kalmasaydı daha kolay olacağını” savunan gazete, Türkiye’de darbe girişimi sonrası gerçekleştirilen yoğun ihraçlara vurgu yaptıktan sonra şunları yazdı:

“Obama Yönetimi, bu baskılar sırasında büyük ölçüde sessiz kaldı ve Ankara’nın, darbenin beyini olduğu iddia edilen Pennsylvania’da yerleşik Müslüman din adamı Fetullah Gülen’in iade talebini gözönünde bulundurmaya devam ediyor. Türkiye’nin NATO üyesi ve hem ABD hem de Avrupa Birliği, Suriye’deki İslam Devleti ile savaşmak ve Avrupa’ya mülteci akınını durdurmak için Ankara’ya ihtiyaçlarının olduğuna inanıyorlar.”

Bunun ardından “Belki de öyledir” diyen gazete, ancak bunun Batı’yı, “baskıları kınama yükümlülüğünden kurtarmadığını” öne sürdü. Gazete Gülen’in “Türkiye’de adil bir yargılamayı beklemediği süreci iade edilmemesini” savundu ve Türkiye’nin, “gittikçe artan hukuksuzluğun devamı durumunda NATO üyesi olarak kalmaması gerektiğini” iddia etti.

Odatv.com

About armadmin 9318 Artikel
Günlük olaylara toplum duyarlılığını yükseltebilmeyi umuyoruz.