anadoluverumelimedya.com

Türkiye ile İran anlaştı

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, İran ile 10 milyar dolarlık ticaret hacmini 30 milyar dolara taşımak noktasında tarım sektörü olarak iş birliği yapma kararı aldıklarını belirterek, “Tali konularla uğraşıp ihtilafları körükleyenlere malzeme olunacağına, birlikte bu potansiyeli nasıl geliştireceğimize odaklanmalıyız.” dedi.

Reklam alanı

Çelik, İran Tarım Seferberliği Bakanı Mahmud Hojjati ile düzenlediği basın toplantısında, Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz’daki hain darbe girişimi nedeniyle temmuz ayında yapılması planlanan toplantının bugün gerçekleştirilebildiğini ifade etti.

Türkiye-İran Tarımsal İş Forumu ve Türkiye-İran Tarım Yürütme Komitesi 6. Dönem Toplantısı kapsamında iki ülke iş adamlarının yeni ticari bağlantılar kurduğuna işaret eden Bakan Çelik, bugün de söz konusu görüşmelerin devam edeceğini söyledi.

Çelik, İran ve Türkiye’nin 160 milyonluk toplam nüfusa ve 100 milyar doları aşkın toplam tarımsal hasılaya sahip olduğunu vurgulayarak, “İran Türkiye’nin Asya’ya açılan kapısı, Türkiye de İran’ın Avrupa’ya açılan kapısı. Bölgede yaşanan sorunlara da bakıldığında, tali konularla uğraşıp ihtilafları körükleyenlere malzeme olunacağına, birlikte bu potansiyeli nasıl geliştireceğimize odaklanmalıyız.” değerlendirmesinde bulundu.

“TÜRKİYE VE İRAN, TERÖR VE İSTİKRARSIZLIKTAN ZARAR GÖREN İKİ ÜLKE”

Tarım ve kırsal kalkınma alanında iki ülkenin önemli değerlendirmelerde bulunduğunu dile getiren Faruk Çelik, bu konuda mutabakat sağlandığını ve 10 milyar dolarlık ticaret hacmini 30 milyar dolara taşımak noktasında tarım sektörü olarak iş birliği yapma kararı aldıklarını belirtti.

Çelik, tarım ticareti için ulaşım alanında yaşanan sorunları da ele aldıklarını bildirerek, iki ülkenin tarım modernizasyonu konusunda da karşılıklı tecrübe ve birikimlerini paylaşacağını dile getirdi.

“TÜRKİYE’YE HER ZAMAN MİNNET DUYUYORUZ”

İran Tarım Seferberliği Bakanı Mahmud Hojjati de aynı dine sahip iki dost ülkenin, yıllardır hem siyasi, hem ekonomik anlamda iş birliği içinde olduğunu vurgulayarak, “Türkiye, ambargo döneminde bize çok ciddi destek oldu. Bu nedenle Türkiye’ye her zaman minnet duyuyoruz. Aynı şekilde Türkiye’ye kalleşçe darbe girişimi olduğunda İran yetkilileri Türkiye ile birlikte sabahladılar, gözlerini kırpmadılar ve Türkiye’ye desteklerini bildirdiler.” diye konuştu.

Müslüman olarak İslam coğrafyasında yaşanan olayları endişe ile takip ettiklerini dile getiren Hojjati, “İslam ile bağdaşmayan şiddet olaylarının İslam adına yapılması endişe vericidir. İslam, hoşgörüyü ve birlikteliği teşvik eden bir rahmet dinidir. Dini öğretilerden aldığımız eğitimler sayesinde var olan sorunları bölge ülkelerinin hoşgörüyle çözmesini umut ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Mahmud Hojjati, Türkiye ziyareti kapsamında iki ülkenin iş adamlarının çok verimli görüşmeler gerçekleştirdiğini belirterek, söz konusu görüşmelerin kalıcı iş birliklerine vesile olması dileğinde bulundu.

Türkiye ve İran’ın tarım alanında birbirlerini tamamlayıcı nitelikte yüksek potansiyele sahip olduğuna işaret eden Hojjati, bu potansiyeli değerlendirmek için gayret sarf edeceklerini de söyledi.

Toplantı, iki ülke arasında Hayvan Sağlığı ve Veterinerlik Alanında Mutabakat Zaptı ile Türkiye-İran Tarım Yürütme Komitesi 6. Dönem Toplantı Tutanağı’nın imzalanmasının ve hediye takdimlerinin ardından son buldu.

Kaynak: AA

ulusalkanal

About armadmin 9318 Artikel
Günlük olaylara toplum duyarlılığını yükseltebilmeyi umuyoruz.