anadoluverumelimedya.com

İtalyan Lisesi: Aydınlanma bayrağını biz elimize alıyoruz

Türkiye’de birçok kesimin sustuğu bir dönemde lise öğrencilerinin verdiği ‘ses’e bir destek daha geldi. İtalyan Lisesi de bütün liselilerle omuz omuza olduklarını açıkladı.

Reklam alanı

Türkiye’nin köklü liselerinden İstanbul Erkek, Galatasaray, Cağaloğlu Anadolu, Bornova Anadolu, Vefa, Kadıköy Anadolu, Notre Dame de Sion ve İzmir Çiğli Fen Lisesi, Bakırköy Anadolu Lisesi, İzmir Atatürk Lisesi öğrencileri’nin ardından, Eskişehir’deki üç lise de peş peşe bildiri yayınlamıştı.

Liselilerin proje okullarda fiziksel ve zihinsel tacize uğradığını savunan öğrenciler, laik ve bilimsel eğitim için destek çağrısı yaptı. Herkesin eleştiriden çekindiğini belirten öğrenciler, ‘sorumluluk aldı’: “Artık herkesin taşımaktan çekindiği bu aydınlanma bayrağını biz elimize alıyoruz. Bu bayrağın etrafında toplanıp, bu gerici karanlığı yırtmaya yemin ediyoruz.”

İtalyan Lisesi öğrencilerinin kaleme aldığı bildiri söyle:

“Ülkemiz gerici bir işgal altında çırpınıyor. Öyle bir işgal ki, bu zihniyet hayatımızın her noktasına utanmadan, korkmadan nüfuz ediyor. İş yerlerinden evlere, evlerden sokaklara, sokaklardan okullara, karanlık her tarafımızı sarmış durumda. Gericiler okullarımızda bizi yozlaştırmaya çalışıyor, tüm namlularını umutlarımıza tutuyor ancak bilmeleri gereken bir şey var. Biz gençler yeni geldik ve karanlığa teslim olmaya hiç niyetimiz yok.

Bu oyunu bizzat biz bozacağız. Çünkü artık yobaz dayatmalardan da, sözde aydınlıkçı boşboğazlıklardan da sıkıldık. Yaşıtlarımızın, dostlarımızın proje okullarda hem fiziksel hem zihinsel tacize uğramasını, aydın öğretmenlerin yerine dinci yandaşların getirilmesini, bulunabilen her okulun imam hatipleşmesini, laik ve bilimsel eğitim için para vermek zorunda olmayı, tek amacı dinci bir nesil yetiştirmek olan bu eğitim sistemini ve bu karanlığa karşı sadece gevezelik yapanları istemiyoruz.

Artık herkesin taşımaktan çekindiği bu aydınlanma bayrağını biz elimize alıyoruz. Bu bayrağın etrafında toplanıp, bu gerici karanlığı yırtmaya yemin ediyoruz.

Biz İtalyan Liseliler gericiliğe direnen ve isyan eden bütün liseler ile omuz omuza olduğumuzu korkmadan açıklıyoruz. Üzerimize düşen bu görevde bizimle beraber yürüyüp, geleceğin elinde olduğunu anlayan her lise bizim için bir yoldaştır.

Yarınlarımızı onlara ve karanlıklarına teslim etmeyeceğiz, çünkü yarınlar aydınlıktır, yarınlar bizimdir!”

birgun

About armadmin 9318 Artikel
Günlük olaylara toplum duyarlılığını yükseltebilmeyi umuyoruz.