anadoluverumelimedya.com

İspanya’da öğrenciler ders bıraktı

İspanya’da sağ görüşlü hükümetin 2014 yılında çıkardığı ve halen büyük tartışmalara yol açan eğitim reformlarını protesto etmek için lise ve üniversite öğrencileri ders bırakma eylemi yaptı.

Reklam alanı

Öğrenci sendikasından yapılan açıklamada, 3 yıl içinde 23. kez ders bırakma eylemi yapıldığı hatırlatılarak, tüm İspanya’da gerçekleşen eyleme katılımın yüzde 90 oranında olduğu savunuldu.

Sendika sözcülerinden Ana Garcia, “Sadece ekonomik durumu iyi olanların öğrenim görmesine imkan sağlayan Franco döneminin eğitim kurallarının geri getirilmesine müsade etmeyeceğiz.” dedi.

Bu arada eylem dolayısıyla ülkenin 40’tan fazla kentinde sokaklara dökülen öğrenciler, öğretmenler ve veliler gösteri yaptı. Sol ve komünist siyasi partiler ile sivil toplum kurumlarının destek verdiği gösterilerde, “İşçinin oğlu da üniversiteye gidecek”, “Bankacının parası meslek enstitüleri için harcansın”, “Francocu sınav sistemine son” yazılı pankartlar dikkat çekti.

İspanya’da ekonomik krizle mücadele döneminde çıkartılan ve “LOMCE” diye adlandırılan “Eğitim Kalitesini Yükseltme Yasası”na karşı çıkan siyasi partilerin, sendikaların ve derneklerin desteğini alan öğrenciler, “eğitimde fırsat eşitliğinin ve laikliğin sona erdiğini, sadece parası olanın öğrenimine devam etmesine imkan sağlandığını” öne sürüyor.

birgün

About armadmin 9322 Artikel
Günlük olaylara toplum duyarlılığını yükseltebilmeyi umuyoruz.