anadoluverumelimedya.com

Medipol kapanır mı?

SERBAY MANSUROĞLU

Reklam alanı

Tarihi Tekel Binası ve Kavacık’ta 220 bin metrekarelik arazi tahsis edilen Medipol Üniversitesi, sağlık alanından sonra şimdi de ‘gençlik harekatı’ sloganıyla eğitimde ‘çıta’ yükseltti. Nakşibendilerin arkasında olduğu bilinen Medipol hızlı yükselişi ile dikkat çekiyor.

Nakşibendi Tarikatı’ndan İskenderpaşa Dergahı ilişkisiyle bilinen Server Holding şirketleri son yıllarda ‘kıyaklar’ ile kamuoyunda gündeme geldi.

Server Holding bünyesindeki Medipol hastanelerinin ardından şimdi Medipol Üniversitesi ile ‘Gençlik Hareketi’ başlatan grubun hızlı yükselişi arkasında devlet tarafından sağlanan ‘kolaylık’ var.

Esma Hatun’dan Medipol’e
Nakşibendi tarikatına ait bir trilyon sermayeli Server Holding, İstanbul Ticaret Odası’na 1995’te kaydoldu. O dönem İstanbul Koşuyolu’nda bulunan Esma Hatun Hastanesi, bugün Medipol’ün kökünü oluşturuyor. Medi Zinde Sağlık Hizmetleri Anonim Şirketi’ne bağlı Esma Sultan Hastanesi’nin yanında Haksağ Sağlık Hizmetleri A.Ş. bünyesinde İstanbul Bahçelievler’de faaliyet gösteren Özel Nisa Hastanesi ile Ümraniye Sağlık Tesisleri ve Ticaret Anonim Şirketi’ne bağlı Özel Afiyet Hastanesi yer alıyordu.

Kurumsal değişim
İskenderpaşa Dergahı’nın lideri Mahmud Esad Coşan’ın 2001’de Avustralya’da trafik kazasında ölmesiyle yerine oğlu Nureddin Coşan hem tarikatın hem holdingin başına geçti. Modern giyimi, yurtdışında aldığı eğitim tarikat içinde tartışmalara yol açtı. Tarikat içinde ayrılanlar oldu. Veliaht Coşan, kısa süre içinde kurumsallaşma çalışmaları kapsamında Esma Hatun Hastanesi’nin ismini Medipol olarak değiştirdi ve büyümeye odaklandı.

Üniversite kuruluyor
2009’a gelindiğinde Haksağ Sağlık Hizmetleri Anonim Şirketi’nin yönetim kurulunda Nureddin Coşan ile birlite olan Dr. Fahrettin Koca başkanlığında , bugünkü adı Türkiye Sağlık, Eğitim ve Araştırma Vakfı kuruldu. Medipol Üniversitesi’nin kurulma girişimi de başladı.

YÖK tarafından 2009 Haziran’da yapılan duyuruda, “İstanbul’da Medipolitan Eğitim ve Sağlık Vakfı tarafından 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu’nun vakıf yükseköğretim kurumlarına ilişkin hükümlerine tabi olmak üzere, kamu tüzel kişiliğine sahip İstanbul Medipol Üniversitesi adıyla bir vakıf üniversitesi kurulmuştur” ifadeleri kullanıldı.

TEKEL’in binası
Mayıs 2009’da Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından ‘kamu yararına dönük’ eğitim hizmetlerinde kullanılması koşuluyla Maliye Bakanlığı’na devredilen TEKEL’in Unkapanı’nda bulunan binası üniversiteye 49 yıllığına tahsis edilen ilk yer olmuştu. Mayıs 2009’da ‘eğitim hizmeti için kullanılacak’ denilen alan, Temmuz 2009’da jet hızıyla kurulumu tamamlanan Medipol Üniversitesi’ne verildi.

Kavacık’ta kıyak
İstanbul’un dört bir yanında açtığı hastaneler ile dikkatleri çeken Medipol bu defa üniversite girişimi ile dikkat çekmeye başlamıştı. 2010’da TEKEL arazisinin ardından Beykoz Kavacık’ta bulunan yaklaşık 220 bin metrekarelik arazinin imar planlarının değiştirilmesi ve tahsisi için İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne başvurdu.

Yeşil alan gözüküyordu
İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından 2005 yılında yapılan, Beykoz Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı’nda söz konusu 3 parselden oluşan arazi ‘Park ve çocuk bahçeleri oyun alanları, Karayolları yol kenar koruma kuşağı ve oto terminali’ alanında kalıyordu. Söz konusu imar planı değişikliği teklifi, CHP’lilerin hayır oyuna karşın Belediye Meclisi’nde değiştirilerek kabul edildi.

CHP’li Yıldız: Şehir böyle bitirildi
2010’da İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nde imar değişikliği oylanırken hayır oyu verenlerden CHP’li Belediye Meclis Üyesi Mimar Mühendis Mehmet Yıldız, o dönem akıl almaz şekilde imar değişikliği yapılarak arazinin peşkeş çekildiğini anlatıyor. Emsal artışıyla birlikte öngörülenin 10 katı yapılaşma izni verildiğini belirten Yıldız, İstanbul’un yoğun nüfus ve şehirleşme baskısının bu tip kıyaklardan geçtiğini belirtti.

Mahkemelik oldu
Mahkemeye de imar değişikliğini taşıdıklarını anlatan 2009-2014 arasında CHP’li Belediye Meclis Üyesi olan Serdar Bayraktar, “Taşınmazdaki donatı alanları azaltılarak yüksek yoğunluk getirilmesi nedeniyle İstanbul 7. İdare Mahkemesi’nde dava açılmıştır. Dava ehliyet yokluğundan rededilmiş olup, tarafımızdan temyiz edilmişse de karar Danıştay 6. Dairesi tarafından 27 Mayıs 2012 tarihinde onanmıştır” dedi.

Danıştay’dan karar
Medipol Üniversitesi mülkiyetindeki Kadıköy’de bulunan 2.883 m2 alanlı arazi için 2012’de İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından taşınmazda yapılan plan tadilatı ile inşaat hakkı 3 katına çıkarıldı. CHP’li Belediye Meclis Üyeleri, İstanbul 10. İdare Mahkemesi’ne başvurdu. Dava yine ehliyet yokluğundan rededildi. Ancak bu defa temyiz aşamasında Danıştay imar değişikliğine ‘dur’ dedi.

Şirketin ismi değişti
Medipol kaynaklarından edinilen bilgiye göre Medi Zinde Sağlık Hizmetleri Anonim Şirketi isim değiştirerek Medipolitan Sağlık ve Eğitim Anonim Şirketi oldu.

***

 

Erdoğan’ın aile doktoru Medipol’den

Medipol Üniversitesi’ni kuran vakfın başındaki isim Dr. Fahrettin Koca, aynı zamanda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın aile doktoru olarak biliniyor. Erdoğan’ın annesi Tenzile Erdoğan, Kadıköy’deki Medipol Hastanesi’nde uzun süre tedavi altında kalmış 88 yaşında hayatını kaybetmişti. Erdoğan’ın ailesi de Medipol’ü tercih ediyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, son olarak temmuz ayının başında NATO Zirvesi dönüşü, Atatürk Havalimanı’ndan Bağcılar’da bulunan Medipol Hastanesi’ne gitti. Erdoğan, hastanede tedavi altında bulunan kardeşi Mustafa Erdoğan ve dayısı Saim Mutlu’yu ziyaret etti.

***

Şirket tarikat ve gizlilik: Server Holding

Server Holding, tarikatların ticari şirketlere dönüştüğü dönemde 1995’te kuruldu. Tarikat üyelerinin himmet paralarının yatırıma dönüştürülmesiyle hızla büyüdü. Üsküdar merkezli holding web adresinde kendini şu ifadelerle tanıtıyor:

Eğitim, sağlık, iletişim… Server Holding’in öncelik verdiği bu alanlar, en yeni bilgi ve teknolojilerin kullanıldığı, en dinamik ve sosyal kârlılığı en yüksek sektörler… 90’lı yılların başında bir şirketler grubu şeklinde faaliyet gösteren topluluk, 1996 yılında Server Holding A.Ş. çatısı altında yeniden yapılandı. Server Holding, eğitim, sağlık ve iletişimin yanı sıra inşaat, turizm-taşımacılık ve dış ticaret sektörlerinde de yoğunlaşan faaliyetleriyle ülke ekonomisine katkılarını sürdürmektedir. Asfa Eğitim Kurumları, Server İletişim, Akra FM, Necat İnşaat ve Seyran Turizm, holding bünyesinde önde gelen kuruluşlardır.

Holding, Medipol markasının tarikatla anılmasını istemiyor. Bu nedenle tanıtım yazısında sağlık alanına öncelik verildiği belirtiliyor ancak holdingin hangi şirket aracılığıyla bu alanda hizmet verdiği ifade edilmiyor. Eğitim alanında ise ilkokul, ortaokul ve lise dengi okullara yer veriliyor. Ancak üniversiteye dair bir vurgu bulunmuyor. Aynı zamanda şirketin yönetim kurulu bilgileri de paylaşılmıyor. Veliaht Coşan’ın Server Holding A.Ş. bünyesindeki bilinen şirketleri:

Server İletişim Gazetecilik ve Yayıncılık Sanayi ve Ticaret A.Ş, Ümraniye Sağlık Tesisleri ve Ticaret A.Ş. Haksa Sağlık Hizmetleri A.Ş., (Kapatıldı) Zinde Sağlık Hizmetleri A.Ş. (İsim değiştiridi) Vefa Yayıncılık Tic. A.Ş., ASFA Eğitim Tesisleri A.Ş., Seha Neşriyat ve Ticaret A.Ş., Yıldız Danışmanlık TV Reklamcılık Prodüksiyon Sanayi Ticaret A.Ş., Sim Ağ İhtiyaç Maddeleri Pazarlama A.Ş., Süfür Gıda Sanayi Ticaret Limited Şirketi.

birgun

About armadmin 9318 Artikel
Günlük olaylara toplum duyarlılığını yükseltebilmeyi umuyoruz.