anadoluverumelimedya.com

CHP, OHAL izleme komisyonu kurdu

CNN Türk yayınında konuşan CHP lideri Kılıçdaroğlu, Beştepe’deki zirvede “cadı avı endişesini dile getirdiğini” söyledi.

Reklam alanı

“Hakimler veya savcılar tarafsızlıklarına gölge düşürmemeli” diyen Kılıçdaroğlu, OHAL uygulamalarını izleme komisyonu oluşturduklarını belirtti.

Kılıçdaroğlu, “Darbecilerin yaptığı suç ama bir eri linç etmek de suç. Talimata uyan er ve erbaşı linç edenler de adalete teslim edilmeli” ifadelerini kullandı.

“HDP’nin de olması gerektiğini Cumhurbaşkanı’na söyledim”

Kılıçdaroğlu 15 Temmuz öncesi yaptığı birçok konuşmada Beştepe’ye gitmeyeceğini söylemişti. Kılıçdaroğlu, “Cumhurbaşkanı aradı, darbeye karşı tavrımız için teşekkür etti. Olağanüstü bir durum olduğu için Beştepe’ye gittim. 4 siyasi parti liderinin de Beştepe’de olmasını isterdim. HDP liderinin de Beştepe’de olmasında yarar görüyordum. HDP’nin de olması gerektiğini Cumhurbaşkanı’na söyledim” ifadelerini kullandı.

“Siyasi partiler darbe girişimi sonrası özeleştiri yapmalı” diyen Kılıçdaroğlu, “Birbirimizi dinlemeliyiz, demokrasinin uzlaşma kültürü olduğunu unuttuk” dedi.

Liyakat vurgusu

“Bir kişi cemaatten olduğu için devlette yükseliyorsa liyakat bozulur. Sınav sorularının çalınmasıyla ilgili dosyaların büyük kısmı kapatıldı. Yargı bağımsızlığının önemini Beştepe’deki zirvede ifade ettim. Türkiye’nin en azından AB’deki demokratik standartları sağlaması lazım.”

Gazetecilere gözaltı

Kılıçdaroğlu, gözaltına alınan gazetecilerle ilgili de konuştu:

“Bülent Mumay “yarın ifade vereceğim” diyor gece gözaltına alıyorsun, Ali Bulaç tanıdığım vicdanlı yazarlardan biri. Bunlara dikkat edilmeli. Alileleri var. Toplum bunlara darbeci yaftasını yapıştırırsa çok büyük haksızlık olur. Balyoz’da haber kaynağını kimse sorgulamadı, birine uyguluyorsanız diğerine de uygulayacaksınız. Hukuk çifte standardı kabul etmez.”

“Gülen’in iade edilmesi lazım”

“Gülen’in iade edilmesi lazım, aklanmak istiyorsa yargının karşısına çıkmalı. Gülen’in iade süreci için milletvekilimiz Oğuz Kaan Salıcı da ABD’ye gidecek.”

birgun

About armadmin 9318 Artikel
Günlük olaylara toplum duyarlılığını yükseltebilmeyi umuyoruz.