anadoluverumelimedya.com

Almanya ABD’ye dava açabilir

Deutschlandfunk Radyosu’na konuşan Zyries, şu anda ABD ile ekonomik ilişkilerin geleceğinin belirsiz olduğunu belirtti. Trump yönetiminin ekonomik ilişkiler konusunda dile getirdiği hususların gerçekleşmemesi için çapa sarf ettiklerini kaydeden Zyries, “Bu yönde açıklamalar var, ancak atılmış somut adımlar yok. Bu belirsizlik ekonomi için zehir gibidir” diye konuştu.
“ABD’nin ithalata ihtiyacı var”
Almanya ile ABD arasındaki Almanya lehine olan ticaret fazlasının iki ülke arasında bir sorun oluşturduğunun farkında olduklarını ifade eden
Brigitte Zypries, ticaret fazlasının Almanya’nın ürettiği makine ve ekipmanlara ABD’nin duyduğu ihtiyaçtan kaynaklandığını söyledi.
Ekonomik ilişkilerin geleceğinin ne olacağına karar vermek için öncelikle ABD’nin yeni ticaret temsilcisinin atanmasını bekleyeceklerini kaydeden Zyries, Trump’ın gümrük vergisi getirmesi durumunda ne yapacakları sorusuna ise, vergi sisteminin değiştirilebileceğine dikkat çekti. Zyries, “Diğer bir seçenek ise, Dünya Ticaret Örgütü WTO’da dava açmaktır. WTO anlaşmalarında, otomobil ithalatında yüzde 2.5’ten yüksek vergi alınamayacağı açıkça belirtilmiştir” diye konuştu.
Almanya’nın sağduyunun hakim olmasından yana olduğunu vurgulayan Zyries, mahkemelere de güvendiğini söyledi. Zyries,” Bu, Bay Trump’ın kaybettiği ilk mahkeme olmayacaktır” dedi.
gazetevatan
About armadmin 9318 Artikel
Günlük olaylara toplum duyarlılığını yükseltebilmeyi umuyoruz.