anadoluverumelimedya.com

İmam hatiplere karşı tepkiler artıyor

Eğitim-öğretim sezonunun kapanmasıyla Türkiye’nin dört bir yanından okulların imam hatipleştirilmesi konusunda adımlar atılıyor.

Reklam alanı

İzmir Gültepe Ortaokulu da onlardan biri. Buna karşı direnen öğrenci ve veliler de bir imza kampanyası başlatarak dilekçeler yazdı. Basın açıklaması yapan veliler, “Bir yandan hukuki bir yandan da fiili mücadelemiz sürerken taleplerimiz yok sayılarak okul yönetimi tarafından imam hatip için kayıt alınmaya başlanmıştır” dedi. Gültepe Okuluma Dokunma Komisyonu adına yapılan basın açıklamasında şu ifadeler kullanıldı:

“Semtimizde bulunan tek ortaokulun dönüştürülmesiyle çocuklarımız ya imam hatip ortaokuluna gitmek zorunda kalacak ya da taşımalı eğitim ile mağdur olacaklardır. Okulumuzun imam hatip olmasına karşı, nitelikli bilimsel ve laik bir eğitim istiyoruz. Okumuzun, semtimizin dönüştürülmesini engellemek, laik eğitim talebimizi bir kez daha haykırmak için, topladığımız dilekçeleri ve imzaları İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne ve İzmir Valiliği’ne iletmek üzere 10 Haziran Cuma günü saat 13.00’da Gültepe Meydanı’nda buluşup basın açıklamasının ardından valilik önüne geçeceğiz.”

İMAM HATİPLER NORMAL OKULA DÖNÜŞTÜRÜLSÜN

Öte yandan okulların imam hatipleştirilmesine karşı direnişin yanında bir de imam hatip okullarının normal okula dönüştürülmesi için direnenler var. İstanbul Şişli 19 Mayıs İmam Hatip Ortaokulu, Kadıköy Özdemiroğlu İmam Hatip Ortaokulu, Zeytinburnu Abay İmam Hatip Ortaokulu bu okullardan üçü.

Bu üç okulun çevresinde oturan ve imam hatipleştirme operasyonundan rahatsız olan mahalle sakinleri tepkilerini dile getiriyor. Okulun dönüşümüyle çocuğunu okuldan almak zorunda kalan veliler, okulun bu koşullarında çalışmak zorunda kalan öğretmenler ve okulun ilkokul kısmının ayrılmasıyla okulunu terk etmek zorunda kalan öğretmenler bu tepkilere destek veriyor.

Okulun dönüşümüyle mahallenin de dönüşümünü sağlamaya yönelik AKP’li veli topluluklarının yaptığı faaliyetlerden rahatsız olan semt halkı da okul bahçesine astırdıkları dinsel içerikli mesajları protesto ediyor.

Bu kapsamda okulların eski haline dönüştürülmesi için mahallelerde dilekçe toplanıyor. Dilekçeler okul önündeki basın açıklaması sonrası ilçe milli eğitim müdürlüklerine teslim edilecek. Talep resmi olarak iletilmiş olacak. Bu basın açıklamaları da 13 Haziran’da saat 11.00’de 19 Mayıs İmam Hatip Ortaokulu’nda, 14 Haziran’da saat 11.00’de, Özdemiroğlu İmam Hatip Ortaokulu’nda ve 15 Haziran saat 11.00’de Abay İmam Hatip Ortaokulu’nda gerçekleştirilecek.

Odatv.com

About armadmin 9318 Artikel
Günlük olaylara toplum duyarlılığını yükseltebilmeyi umuyoruz.