anadoluverumelimedya.com

Şok! Rüşvet Görüntüleri Dosyada!

ABD’de tutuklu bulunan Reza Zarrab’ın yarın görülecek kefalet duruşması öncesinde, davanın savcısı Preet Bharara son dilekçesini ve ekli kanıt dosyasını da mahkemeye sundu.

Reklam alanı

Amerikalı Savcı, Zarrab’ın avukatının ” 17 Aralık soruşturmasında Türk mahkemesi takipsizlik verdi. Dolayısıyla kanıt olmaz” tezine karşılık, bizzat davanın kapatılmasının “yolsuzluğun kanıtı” söyledi.

Bharara, “17 Aralık’ın kapatılması, Zarrab’ın üst düzey Türk siyasilerle yolsuzluk ilişkisine ayrı bir delil” ifadesini kullandı.

Bharara, Zarrab’ın avukatının 17 Aralık iddianamesi için “dedikodulardan ibaret, imzasız belge” çıkışına karşılık, bu kez de 17 Aralık’ta AKP’li eski bakanların rüşvet aldıklarını belgeleyen Türk polisinin görüntülerini de dosyaya ekledi.Bharara, “17 Aralık iddianamesindeki bilgiler, ABD’nin yaptığı soruşturmadaki bilgilerle örtüşüyor” bilgisini de verdi.

“17 ARALIK DOSYASI, SAVCI DEĞİŞTİRİLİP KAPATILDI”

Zarrab’ın avukatı, 17 Aralık soruşturması konusunda Türkiye’de “takipsizlik” kararı verildiğini, dolayısıyla 17 Aralık iddianamesinin ABD’deki davada “kanıt olarak kullanılamayacağını” iddia etmişti. Savcı Bharara, 17 aralık davasının, “Soruşturmaya bakan savcının değiştirilmesiyle kapatıldığına” dikkat çekti.

Türkiye’de 17 Aralık soruşturmasını yürüten ilk emniyet mensupları, savcı ve hakimlerin “görevden alındıklarını, hatta tutuklanarak, hapse atıldıklarını” da hatırlatarak, “17 Aralık’ın kapatılması, Zarrab’ın üst düzey Türk siyasilerle yolsuzluk ilişkisine ayrı bir delil” ifadesini kullandı.

İNGİLİZCE BİLDİĞİNİ SORGU KASEDİYLE KANITLADI! ZARRAB “İNGİLİZCEM, TERCÜMANINKİNDEN DAHA İYİ” DEMİŞ…

Zarrab’ın Avukatı Brafman’ın “Müvekkilim iyi ingilizce bilmediği için sorguda bazı beyanları yanlış oldu” iddiasına karşılık da Savcı Bharara Zarrab’ın ABD’deki sorgusunun görüntülerini de “kanıt” olarak dava dosyasına ekledi.

Savcı Bharara, Zarrab’ın Miami havaalanında gözaltına alınırken FBI yetkilileri ile İngilizce konuştuğunu, kendisine haklarının okunduğunu, tercümana ihtiyaç duyup duymadığının da sorulduğuna dilekçesinde yer verdi.

Zarrab’ın ilk sorgusunda bir tercümanın da hazır bulunmasına rağmen, kendisine sorulan soruların büyük bölümünü İngilizce yanıtladığını, bazen araya girip Türkçe’ye çevirmek isteyen tercümanı durdurduğunu, hatta FBI yetkililerine “Benim İngilizcem tercümanınkinden iyi”dediğini de dilekçeye dahil etti.

Ancak Zarrab’ın avukatı FBI sorgulama videosunun mahkeme dışında yayınlanmasını “koruma kararı” (Protective Order) kararı aldırarak engelledi. Zarrab’ın ifadesinin videosu kamuoyuna açıklanmadı.

“TELEFONUNDA İNGİLİZCE MESAJLAR VAR”
Savcı Bharara, Zarrab’ın çok iyi İngilizce konuştuğunu gösteren ifade görüntülerine ek olarak, telefonundaki İngilizce yazışmaları da kanıt olarak sundu. Savcı Bharara’nın 12 sayfalık dilekçesinde, Zarrab’ın kullandığı cep telefonunun “kullanım dilinin bile İngilizce” olduğu da vurgulandı.

FARSÇA DA YAZIŞMA YAPMIŞ
Savcı Bharara, Zarrab’ın avukatının “müvekilim Farsça okuyup yazamaz, dolayısıyla kanıt olarak sunulan İran dini Lideri Hamaney’e yazdığı Farsça mektubu o yazmış olamaz” iddiasını ise,bizzat Zarrab’ın cep telefonu ile çürüttü. Savcı, Zarrab’ın cep telefonunda “binlerce değilse de, yüzlerce farsça yazışma” bulunduğunu, kendisine gelen farsça mesajlara, yine farsça yanıt verdiğini de ortaya koydu.

“YAPTIRIMLARDAN DA HABERİ VARDI; MAİLİNDEN YAPTIRIMLARA İLİŞKİN BİLGİLER ÇIKTI”
Zarrab’ın avukatı, ABD vatandaşı olmayan Zarrab’ın, ABD’nin İran’a yönelik yaptırımların ayrıntılarını bilmesinin mümkün olamayacağını, bu nedenle de suçlu sayılamayacağını da iddia etmişti. Bharara, bu iddianın doğru olmadığını, bizzat Zarrab’ın mailinde yer alan yazışmalarla çürüttü. Zarrab’ın e-mail adresinde, ABD’nin İran’a yaptırımlarının ayrıntılarının yanısıra, yeni koyulan ya da kaldırılan yaptırımlara ilişkin güncellenme bilgilerine de rastlandığını dosyasına dahil etti.

“ZARRAB HALA MAHKEMEYİ ALDATMAYA ÇALIŞIYOR”
Savcı Bharara, Zarrab’ın “İngilizce anlamadım” argumanını “taktik” olarak kullandığını, gözaltına alındığında çok iyi İngilizce konuşurken, tutuklanacağını anladığı andan itibaren, mal varlığı ve yaptığı yolculuklara ilişkin sorulara “anlamadım” demeye başladığını da vurgulayarak,“Davalı, şimdi de verdiği kefalet dosyasıyla mahkemeyi aldatmaya çalışıyor” dedi.

ZARRAB’IN BABASINA VERİLEN YAPTIRIM CEZASI KANIT OLDU
Savcı Bharara, Zarrab’ın kefaletle serbest bırakılıp bırakılmayacağına ilişkin duruşma öncesinde sunduğu son dilekçede, iki de kanıta yer verdi.
Kanıtlardan ilki, Zarrab’ın ilk ifadesinde alınan görüntüler ile, 17 Aralık soruşturmasındaki görüntüleri içeriyordu.

Savcı Bharara’nın ikinci kanıtı ise, Zarrab’ın ABD’nin İran’a yaptırımlarının “ne olduğunu bildiğini” gösteren bir ceza ihbarıydı. Ceza ihbarı, İran’a yönelik yaptırımları deldiği gerekçesiyle bizzat Zarrab’ın babası Hüseyin Zarrab’a kesilmişti 9 milyon dolara ilişkindi.(Zeynep GÜRCANLI/sozcu)

About armadmin 9321 Artikel
Günlük olaylara toplum duyarlılığını yükseltebilmeyi umuyoruz.