anadoluverumelimedya.com

Cemaat’in ünlü ismi açık açık yazdı: Kaçın

Cemaat’in firardaki kalemlerinden Kerim Balcı, Cemaatçi yazarlara ve işadamlarına “yurtdışına kaçın” çağırısında bulundu.

Reklam alanı

Cemaat’in yayın organı Zaman gazetesinde yazarken kayyum atanmasının ardından yayımlanan Yeni Hayat gazetesinde yazmaya başlayan Kerim Balcı, “Vatana hizmetin adresi hapishane değil” başlıklı bir yazı yazdı.

“HEMEN ÇIKIN, HİÇ VAKİT KAYBETMEYİN”

“Hapishaneyi Medrese-i Yusufiye olarak gören bir gelenekten geliyorum” diyen Kerim Balcı, “Takip etmediğim ve edilmesini tasvip etmediğim bir Twitter kullanıcısı, adımı tutuklanacak gazeteciler listesinde iki defa zikrettiğinde hapse girmek fikri hoşuma gitmemiş değildi”ifadesini kullandı.

Geçen ağustos ayında Zaman’ın binasında ABD’nin Florida Eyaleti’nden bir iş adamıyla görüştüğünü söyleyen Kerim Balcı o görüşmeyi şöyle aktardı:

“Venezuela ve Küba’da yaşamış misafirim Türkiye’de medyaya yapılan baskılar konusunda biraz bilgi edinmiş, fazlasını öğrenmek istiyordu. O sordu, ben anlattım. Sonunda, ‘Tamam’, dedi: ‘Derhal ülkeyi terk ediyorsunuz.’ Anlayamadım. ‘Hemen çıkın, hiç vakit kaybetmeyin’, dedi. ‘Ne oluyor?’ dedim. ‘Üç ay içinde terör örgütü ilan edilirsiniz. Sonra tek tek gazetelerinize kayyım atanmaya başlar. İki ila üç yıl içinde ülkede muhalif hiçbir gazete kalmaz’ deyiverdi. ‘Bu kehanetin kaynağı nedir?’ demekten kendimi alamadım. ‘Sizin yaşadığınız her şey Venezuela’da da yaşandı. Diktatörler birbirlerinden öğrenir. Ülkeyi terk etmelisiniz’ dedi.”

“MAYMUN KAÇMAK İÇİN ELİNDEN GELENİ YAPAR”

Kerim Balcı, yazısında yurtdışına kaçışına ilişkin “Üç ay geçmemişti ki İpek Yayın Grubu’na kayyım atandı. Hem de terör örgütü destekçiliği suçlamasıyla… Ertesi gün ülkemi, ülkeme hizmet ümidiyle terk ettim” açıklamasında bulundu.

Amerika’da daha önce görüştüğü ve adını vermediği iş adamıyla bir kez daha görüştüğünü belirten Kerim Balcı bu görüşmeye ilişkin de şunları yazdı:

“Gel, sana başka şeyler söyleyeceğim, dedi ve devam etti: Güney Amerika’da avcılar maymunları yakalamak için ağaçların gövdesine maymunun elinin ancak sığabileceği bir kovuk açarlar. İçerisini biraz genişletir ve fıstık koyarlar. Fıstığın kokusunu alan maymun elini zor bela kovuktan içeri sokar, ancak fıstığı avuçlayınca eli büyüdüğü için bir türlü dışarı çıkaramaz. Avcılar yaklaştığında maymun kaçmak için elinden geleni yapar, ama avucundaki fıstığı bırakmayı düşünemediği için yakalanır. İş adamlarınızı bu halde görüyorum. Evlerine, arabalarına, fabrikalarına sarılmış orada duruyorlar. Oysa bir an önce dışarı çıkmalı, mal varlıklarını dışarı çıkarmayı ancak ondan sonra düşünmeliler. Avcı çok yakın!”

“İŞ ADAMLARINA, ‘TÜRKİYE’Yİ TERK EDİN’ DEMEK BENİM HADDİM DEĞİL”

Cemaatçilere “yurtdışına kaçın” mesajı veren Balcı, “İş adamlarına, ‘Türkiye’yi terk edin.’demek benim haddim değil. Hem vatanımı topyekûn gulyabanilere bırakmak fikrini kabul edemem. Ama ‘yayılın dünyaya!’ diyen sesin, sesini duyurmak için ben de haykırabilirim” diye yazdı.

Odatv.com

About armadmin 9318 Artikel
Günlük olaylara toplum duyarlılığını yükseltebilmeyi umuyoruz.