anadoluverumelimedya.com

Atatürk’ün “geldikleri gibi giderler” sözünü söylediği gemi bulundu

106 yaşındaki Kartal 2 isimli istimbotun restorasyonu hakkında bilgi verilmek için basın açıklaması yapıldı.

Reklam alanı

Emekli Tümamiral Cem Gürdeniz, “Kartal tabi Türk Tarihi’nin en sembol gemilerinden biri. Çünkü Atatürk’ün üzerinde ‘geldikleri gibi giderler’ sözünü sarf ettiği platform. Kartal esasında 106 yıldır bizimle berabermiş” dedi.

“Ama biz bunu farkında değildik” diyen Gürdeniz, “Maalesef Türk Denizcilik Kültürü’nde tarihimize mal olmuş gemilere pek sahip çıkamadık. Ama artık bulduğumuz zamanda pek bırakamıyoruz” diye konuştu.

Gürdeniz şunları söyledi: 106 yaşındaki bu tekneyi en kısa zamanda seneye aynı gün bir müze gemi statüsünde İstanbul’un en güzel yerinde sergilemek Türk Halkı’na umut aşılamak için bir proje başlattık.

Bir Atatürk filmi yaptıklarını söyleyen yapımcı İbrahim Benli, ” Senaryo çalışmaları sırasında gemiden haberdar olduk. Gemiyi bulduğumuzda batık vaziyetteydi. Batık olduğu yerden çıkardık” dedi.

Gemiyi burada kızağa yerleştirdiklerini söyleyen Benli, “Restore edeceğiz. Ve İnşallah Türk Milleti’ni yüz yıllık o ‘geldikleri gibi giderler’ lafını yeninden hatırlanması için o sözün değerini unutulmaması için Deniz Kuvvetleri’ne hibe edeceğiz” dedi. Benli, “Deniz Kuvvetleri’nin sorumluluğunda sergileyeceğiz şeklinde konuştu.

Öte yandan 106 yıllık gemi yapılacak restorasyonun ardından Deniz Kuvvetlerinin sorumluluğunda vatandaşların ziyaretine açılacak.

aydınlık

About armadmin 9319 Artikel
Günlük olaylara toplum duyarlılığını yükseltebilmeyi umuyoruz.