anadoluverumelimedya.com

28 Şubat davası da çöktü!

Mahkeme tarafından görevlendirilen 3 bilirkişi, söz konusu CD içinde yer alan belgelerin delil niteliği bulunmadığını belirtti. Sanık avukatları, mahkemeye sunulan bilirkişi raporunun davayı çökerttiğini iddia etti.

Reklam alanı

ÜRETİLMİŞ, DEĞİŞTİRİLMİŞ BELGELER

Refah Yol hükümetini yıkmaya teşebbüsle suçlanan ve aralarında dönemin Genelkurmay Başkanı İsmail Hakkı Karadayı’nın da bulunduğu 103 sanığın yargılandığı 28 Şubat davasında, cemaatçi olduğu iddia edilen eski astsubay Tamer Tatar’ın dosyaya sunduğu 5 No’Lu CD ile ilgili bilirkişilerin verdiği rapor davayı adeta çökertti. İçeriğinde “Batı Eylem Planı”, “Batı Harekat Konsepti”, “7 Nisan Tarihli Generaller toplantısı”, “BÇG telefon rehberi ve BÇG giriş belgeleri” gibi çok sayıda belgenin yer aldığı CD’yi inceleyen 3 bilirkişi, 50 sayfalık bir rapor hazırladı. Raporda, “2007 yılında kayıt edilen CD’de 1996-2002 yılları arasında “üretilmiş/değiştirilmiş/erişilmiş görünen çeşitli sayısal dosyalar mevcut bulunduğu belirtilerek, “Bu CD’nin 2011 yılında savcıya ulaştırıldığı ve imajının da 2015 yılında alındığı anlaşılmaktadır. Ancak ilk etapta imajı alınmamış olan bu CD’nin nereden elde edildiğine, hangi bilgisayarda kayıt edildiğine, nasıl saklandığına vb ilişkin dava dosyasında herhangi bir belge veya tutanak bulunmadığından, bu CD’nin CMK’ya göre uygun delil bütünlüğü bulunmamaktadır” denildi.

BELGELER KOPYALANMIŞ

Raporda, CD’de yer alan “Haymana” klasörünün içeriğindeki “eyplan” isimli word dosyasına ilişkin, “Bu belgenin ya bir kısmının ya da tamamının başka bir belgeden kopyalanıp yapıştırıldığı ve sonradan üzerinde düzenleme yapıldığı kanısına varılabilir” denilirken, bazı dosyaların formatının oluşturulma tarihlerinin Word sürümlerinin henüz piyasada olmadığı tarihlere denk geldiği kaydedildi. Raporda, “Bir dosya yazıldığı program henüz piyasada yokken yazılmış olamayacağından, bu dosyaların çeşitli yöntemler ile değişikliğe uğramış ve bütünlüklerinin bozulmuş olduğu sabittir. Basılı veya yazılı orijinalleri bulunanlar hariç olmak üzere CD5’te bulunan diğer dosyaların bütünlükleri de şüpheli durumdadır” denildi.

GENEL BÜTÜNLÜĞÜ ŞÜPHELİ

CD’nin imaj ve HASH değerinin de alınmadığı kaydedilen raporda, “içerdiği dosyaların kaynağı, kim tarafından oluşturulduğu veya değiştirilip değiştirilmediği bilinemediği gibi ilk elde edilme aşamasında imajı ve HASH değeri alınmadığından ve bire bir kopyası taraflara verilmediğinden sonra değiştirilmediğinin doğrulanması da mümkün değildir” ifadelerine yer verildi. Raporda, söz konusu CD içerisinde yer alan belgelerin CMK’ya göre delil niteliği bulunmadığının belirtilerek, “Sonuç olarak CD5’nin adli bilişim tekniği açısında CMK 134’e uygun olarak elde edilmemiş olduğu, genel bütünlüğünün şüpheli, içindeki iki dokümanın bütünlüklerinin bozulmuş olduğunu ise sabit olduğu; bu nedenle adli bilişim açısından güvenilir olmadığından delil niteliğinin bulunmadığı değerlendirilmektedir” denildi.

Asuman ARANCA

sozcu

About armadmin 9319 Artikel
Günlük olaylara toplum duyarlılığını yükseltebilmeyi umuyoruz.