anadoluverumelimedya.com

Uzaktan mı patlatıldı?

Kızılay’daki bombalı saldırıda kullanılan otomobille ilgili kriminal incelemede, araçta çifte düzenek bulunduğu, ateşleme düzeneğinin birisinin araçta diğerinin ise uzaktan kumandalı olduğu ortaya çıktı.

Reklam alanı

Bu tespit, saldırı sırasında olay yerinde bulunan ve gözcülük yaptığı belirlenen üçüncü kişinin, aracı uzaktan kumandayla patlattığı ihtimalini gündeme getirdi.

Ankara Kızılay’daki bombalı saldırıyla ilgili soruşturmada önemli detaylara ulaşıldı. İncelemede, bombalı aracın kentte izlediği güzergahlardaki görüntüler incelendi. Aracın ön tarafında, eylemi düzenleyen Seher Çağla Demir’le birlikte Özgür Ü.’nün oturduğu görüntülere ulaşıldığı belirtiliyor. Özgür Ü.’nün PKK’nın kırsal kadrosuyla herhangi bir bağlantısı henüz tespit edilemedi. İkilinin saldırıdan 5 gün önce Ankara’da buluştuğu ve birlikte keşif yaptıkları kaydedildi.

Patlamada hurda yığınına dönen otomobilde kriminal inceleme yapıldı. Hürriyet gazetesinden Fevzi Kızılkoyun ve Mesut Hasan Benli’nin haberine göre, bombayı ateşlemek için biri araçta diğeri uzaktan kumandalı olmak üzere çifte düzenek oluşturulduğu tespit edildi. Aracın seyir halindeyken patladığı ortaya çıkarken, bu da aracın uzaktan kumandayla üçüncü kişi tarafından patlatılmış olma olasılığını gündeme getirdi. Saldırıda plastik patlayıcı RDX ve mazot kullandığı belirlendi. Saldırının şiddeti göz önüne alındığında ise patlayıcının 200 kiloya yakın olduğu değerlendirildi.

Yine görüntü incelemesinde Eskişehir yolunda benzin alan ve Kızılay’da iki tur atan aracın, Yenimahalle ve Kızılcahamam ilçesi girişinde de görüntüsüne ulaşıldı.

Bomba düzeneğinin Gaziantep veya Hatay’da oluşturulduğu, patlayıcının ise Ankara’da Yenimahalle Şaşmaz Sanayi ya da Kızılcahamam’da yüklenmiş olabileceği üzerinde duruluyor. Saldırıyla ilgili 12 kişi gözaltına alınırken, 10 kişi ise aranıyor. PKK’ya yönelik yurt genelinde son 2 günde gerçekleştirilen operasyonlarda toplam 233 kişi gözaltına alındı, 31 kişi tutuklandı.

http://www.mehmetciktv.com.tr/haber/16794/hain-saldiriyla-ilgili-carpici-iddia.html#.VulUnOKLS1s

About armadmin 9319 Artikel
Günlük olaylara toplum duyarlılığını yükseltebilmeyi umuyoruz.