anadoluverumelimedya.com

Çocukların maruz kaldığı cinsel istismar suçlarına karşı toplumsal seferberlik çağrısı!

Aile Hukuku Derneği Başkanı ve Çocuk ve Haklarını Koruma Platformu Hukuk Komitesi Başkanı Prof. Dr. B. Bahadır Erdem’in öncülüğünde ‘Çocuklarımızın Maruz Kaldığı Cinsel İstismar Suçlarına Karşı Toplumsal Seferberlik Çağrısı’ başladı. ‘Koruyan Kurdele Seferberliği’ başlığıyla yapılan ve ‘Susma! Korkma! Konuş! Çocuk istismarına geçit verme’ çağırısının yapıldığı kampanyayla, çocukların cinsel istismara karşı korunması amaçlanıyor.

Reklam alanı

Aile Hukuku Derneği, Bebek Ruh Sağlığı Derneği, Bütün Çocuklar Bizim Derneği, Çift ve Aile Terapileri Derneği (ÇATED), İstanbul Koruyucu Aile Derneği, Koruyucu Aile, Evlat Edindirme Derneği (KOREV), Türkiye Çocuklara Yeniden Özgürlük Vakfı, Türkiye Korunmaya Muhtaç Çocuklar Vakfı(KORUNCUK) ve Uluslararası Kadınlar Dayanışma Derneği’nin de desteklediği seferberlik çağrı metninde şu ifadeler yer alıyor:

“Çocuklarımıza karşı işlenen cinsel istismar suçlarını önlemek devletin hukuki ve ahlaki sorumluluğudur.
Toplum olarak görevimiz çocuklarımızı cinsel istismara uğramadan korumak istismara karşı konuşmayı öğretmektir.
Öğretmenler ve çocuğa yakın olup da ona hizmet eden bütün görevliler cinsel istismar konusunda eğitilmelidir.
Bu suçu önlemenin en önemli yolarından biri çocuklarımızı cinsel istismar suçlarına karşı eğitmektir.
Çocuklarımıza okullarda cinsel istismara karşı koymayı, ‘Hayır’ diye haykırmayı, güvenli kişi ve alana doğru uzaklaşmasını öğretmeliyiz.
Cinsel istismara karşı durma eğitimi, aile içinde ve okul öncesi eğitim kurumlarında uzman rehber öğretmen ve pedagoglarca verilmelidir.
İlköğretim 1. sınıfta ilk dört hafta çocuklara cinsel istismara karşı durma ve kendini koruma eğitimi, rehber öğretmen ve sınıf öğretmeni tarafından verilmelidir.
Yuvada ve ilköğretim 1. sınıfta cinsel istismardan korunma eğitimi alan çocuklara, öğretmenleri Koruyan Kurdelelerini törenle takmalıdırlar.
Koruyan Kurdele çocuğun cinsel istismardan korunma eğitimini aldığını ve kendisini korumayı öğrendiğini temsil eden, çocukları, ailelerini ve toplumu teşvik edici simgedir.
Sayın Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere, bakanlarımızı, ana muhalefet ve muhalefet partilerinin Sayın Başkanlarını, milletvekillerimizi, sanatçılarımızı, akademisyenlerimizi, öğretmenlerimizi, hukukçularımızı, psikologlarımızı, anne ve babaları ve bütün toplumumuzu çocuklarımıza cinsel istismardan korunma eğitimini ve “Cinsel İstismara Dur Deme Eğitimi”ni desteklemek için Koruyan Kurdele takmaya ve sosyal medyada paylaşmaya davet ediyoruz.
Devletimizi ve Milletimizi, ülkemizin yarınları çocuklarımıza cinsel istismardan korunma eğitimi vermeye, cinsel istismara dur demeye ve Koruyan Kurdelelerini takmaya çağırıyoruz.
Çocuklarımız Yarınlarımızın Teminatıdır.”

sözcü

About armadmin 9318 Artikel
Günlük olaylara toplum duyarlılığını yükseltebilmeyi umuyoruz.