anadoluverumelimedya.com

Yunan donanmasını bakın ne korkuttu

Yunanistan’da sol eğilimli Ta Nea Gazetesinde, “Silahalanma yarışı Ege de yeni kararlar getirdi” başlıklı haberde, Yunan Başbakanı Çipras’ın Fransa Başbakanı Macron ile görüşmeleri sonucu, iki ülke arasında fırkateyn tedariki konusunda hızlı adımların atıldığı ifade edilmiştir.

Reklam alanı

KRİTİK EŞİK…

Haberde, Fransızların onay vermesi ile bahse konu gemilerin tedarik maliyeti konusunda kararsızlıkların azaldığı, Avrupa Birliği kurumlarının da bahse konu gemilerin alınmasına mali yönden itiraz etmeyeceği, bu konuda maliyetler için uzun süreli düşük faizli kredi yanında, Yunan devlet tahvili ihracının da yapılmasının gündemde olduğu, ne var ki, gemilerin en erken 2021-2022 döneminde teslim alınacak olmasının Yunan Deniz Kuvvetleri yetkililerini düşündürdüğü belirtilmektedir.

Yetkililer halihazırda Yunan Deniz Kuvvetleri envanterinde bulunan Alman yapımı MEKO sınıfı fırkateylerin, aşırı arıza sorunları ve bunların yerine görevlendirilen Hollanda yapımı Kortenear sınıfı fırkateynlerin, yaş durumu ve metal yorgunluğunun büyük sorunlar doğurduğunu, Türklerin ise 2021 yılında TCG ANADOLU isimli amfibi gemileri ile sadece Ege de, Doğu Akdeniz değil Adriyatik’de de dengeyi değiştirecek bir kuvvet yapısına ulaşacaklarını, Yunanistan’ın yıllardır silah alımına para yatırdığı, Türklerin ise bu parayı ARGE’ye harcayarak kritik eşiğe ulaştıklarını ifade etmişlerdir.

Yunan Kortenear sınıfı fırkateyn

Yunan MEKO sınıfı fırkateyn

SAVAŞMADAN DİPLOMASİYE KATKISI

Diğer taraftan haberde Fırkateyn alımı konusunda paskalyadan sonra (8-11 Nisan), Fransa’dan işlemleri hızlandıracak bir üst düzey heyetin Yunanistan’a geleceğinin bilgileri de yer almaktadır.

Haber, Yunanistan’ın 100 yıl önce işgal etme gafletine düştüğü Anadolu’nun, 2021’de çelikleşmiş ve üzerinde F35B konuşlandırılmış olarak TCG ANADOLUadıyla Ege de, Akdeniz’de, Adriyatik’te kendisi için bir kabusa dönüşeceğini itiraf ediyor.

Halen ülkemizde SEDEF Tersanesinde inşası süren TCG ANADOLU’nun daha savaşmadan diplomasiye katkısı, bu günden hissedilmeye başlayacaktır.

İngilizlerin söylediği gibi “En güçlü büyükelçiler donanmalardır.”

Viya böyle…

Emekli Koramiral Atilla Kezek

Odatv.com

About armadmin 9322 Artikel
Günlük olaylara toplum duyarlılığını yükseltebilmeyi umuyoruz.