anadoluverumelimedya.com

Balıkesir Milletvekili İsmail Ok, İYİ Parti’nin ilk kanun teklifini verdi

İYİ Partili İsmail Ok, TBMM’de düzenlediği basın toplantısı ile İYİ Parti olarak ilk kanun teklifini verdiklerini söyledi. Ok, “Bu kanun teklifleri ile Tarım Desteklemelerinin artırılması ve girdi maliyetlerinin düşürülmesi hedeflemektedir” dedi.

İYİ Parti Balıkesir Milletvekili İsmail Ok, TBMM’de basın toplantısı düzenlendi.

Reklam alanı

TBMM’de düzenlediği basın toplantısı ile İYİ Parti olarak TBMM Başkanlığı’na ilk kanun teklifini verdiklerine dikkat çeken Ok, üç temel konu üzerinde yoğunlaşan ilk kanun tekliflerinin detaylarını paylaştı.

Ok, teklifte şu konuların yer aldığını belirtti:

“Tarım Desteklemelerine Gayri Safi Milli Hâsıladan ayrılan payın yüzde 1’den yüzde 5’e çıkartılmasını, çiftçimizin kullandığı mazottan tüm vergilerin kaldırılmasını önermekteyiz. Ayrıca Tarım Desteklemelerinin verilmesi için ‘Elektrik Borcu Yoktur’ ibaresi kaldırılarak Devleti özel sektörün tahsildarlığını yapmaktan kurtaran bir maddemiz bulunmaktadır. Tarım ve Hayvancılıkta en önemli sorun, girdi maliyetlerinin yüksek, desteklemelerin ise çok düşük olmasıdır. Ayrıca bu desteklemelerin verilmesinde keyfiyetin kaldırılarak bir takvime bağlanması.”

İYİ Parti olarak verdikleri kanun teklifinin can çekişen çiftçilere can suyu olacağını aktaran Ok, şöyle devam etti:

“HAKSIZ VERGİLERİN KALDIRILMASI İÇİN CUMHURBAŞKANI’NIN OĞULLARININ TARIM SEKTÖRÜNE GİRMESİ Mİ GEREKİYOR?”

“Buradan AK Parti vekillerine Sayın Erdoğan’ın üslubuyla sesleniyorum. Bu haksız ve adaletsiz vergilerin kaldırılması için Cumhurbaşkanı ve Başbakan’ın oğullarının Tarım sektörüne girmesi mi gerekiyor? Gemiciklerden, lüks yatların kullandığı mazottan ve mücevherattan nasıl vergiyi kaldırdıysanız üreten ve bizleri doyuran köylülerimizin sırtındaki bu ağır ve orantısız vergi yükünü de kaldıralım. Böylece Türk Köylüsü üretsin alın teri ve emeğinin karşılığını alsın. Yaptığınız ithalatlar ile Başka ülkeler değil Türkiye kazansın.”

Taşeronluk sisteminin bir daha Türkiye’nin gündeminde olmayacak şekilde ortadan kaldırılması gerektiğini vurgulayan Ok, “AK Parti hükümeti tamamen oy kaygısı ile isteksiz bir şekilde gündeme aldığı Taşeronluk Sistemini ortadan kaldırmamak için maalesef zamana oynayarak işi sulandırmaktadır” diye konuştu.

Bazı kurumlardaki taşeronlara kadro verilmemesinin Anayasanın Eşitlik İlkesi’ne aykırı olduğunu dile getiren Ok, şunları kaydetti:

“AYRIM YAPILMADAN TAŞERON ÇALIŞANLARINA KADRO VERİLMELİDİR”

“Hiçbir ayrım yapılmaksızın kamunun bütün alanlarındaki taşeron çalışanlarımıza kadro verilmesidir. Aynı işi yapan çalışanlar arasındaki ücret adaletsizliğinin giderilmesi kanuni güvence altına alınmalıdır. Örgütlenmenin önündeki engeller kaldırılmalıdır.”

ABD’NİN VİZE KARARI

ABD’nin Türkiye’ye yönelik vize kararına da tepki gösteren Ok, İYİ Parti olarak kararın kabul edilemez olduğunu ifade etti. Ok sözlerini şöyle tamamladı:

“Vize kararı ile milyonlarca vatandaşımız mağdur edilerek, hak etmedikleri bir uygulama ile karşı karşıya kalmıştırlar. İvedilikle görüşmelerin sağduyu çerçevesinde ele alınarak normalleşme sürecine dönülmelidir. Ayrıca AK Parti hükümeti de dış politika üzerinden iç siyasette oy devşirmekten vazgeçmelidir.”

yeniçağ

About armadmin 9318 Artikel
Günlük olaylara toplum duyarlılığını yükseltebilmeyi umuyoruz.