anadoluverumelimedya.com

“Asıl cephe Münbiç değil, Kıbrıs”

Hükümete yakın Star gazetesi yazarı Ardan Zentürk köşesinde “Asıl cephe Münbiç değil, Kıbrıs’tır”başlıklı bir yazı kaleme aldı.

Reklam alanı

Zentürk, ABD dış politikasında lobilerin etkisine değinerek “ABD dış politikasının ‘etnik lobilerin’ kontrolü altında olduğunu uzun uzun anlatmayacağım. Ülkenin Ortadoğu politikasını İsrail’e bağlayan Yahudi lobisinin bir süper gücü nasıl felakete sürüklediğini bu köşede çok anlattım. İsrail’in Amerikan Kongresi’ndeki lobisinin liderliğini, 1906 yılından bu yana Amerikan Yahudi Komitesi (American Jewish Comittee-AJC) yürütüyor. Aynı zeminde çalışan diğer etnik komitenin adı ise Yunan Amerikan Liderlik Konseyi (Hellenic American Leadership Council-HALC), adından belli, Yunanistan ve Kıbrıs Rum yönetiminin Washington’daki güçlü temsilcisi” ifadelerini kullandı.

“YUNANİSTAN-İSRAİL İTTİFAKINI KURMUŞ OLMASI”

Yahudi Lobisi ile Yunan Lobisi’nin ittifak kurduğunu ileri süren Zentürk şöyle devam etti:

“Şimdi sıkı durun… AJC ve HALC, Türkiye’ye dönük ABD-İsrail ittifakının açık saldırı başlangıç yılı olan 2013’te bir karar aldılar. Eşbaşkanlıklarını ikisi de Florida Temsilcisi olan Gus Bilirakis (HALC-Cumhuriyetçi) ve Ted Dutch (AJC-Demokrat) öncülüğünde Yunan-İsrail Kongre İttifakı’nı (Congressional Hellenic Israel Alliance-CHIA) kurdular. Tesadüf mü, tabii ki değil!..

Yaptıklarına bakılırsa, bir numaralı düşman, Erdoğan, ana amaç ise Doğu Akdeniz’deki zengin doğalgaz yataklarının Yunan-Rum-İsrail ittifakı tarafından çıkarılması, Türkiye’nin de devre dışı bırakılması.

Kongre’de Beyaz Saray’a ortak imza ile mektup yazan en az 36 üyeleri var, her cepheden Amerikalı siyasetçiyi kendilerine çekiyorlar, Netanyahu’nun desteklediği bu oluşumun bölgedeki başarı öyküsü ise Yunanistan-İsrail ittifakını kurmuş olması.

Yunan-Rum-İsrail hava ve deniz kuvvetleri sürekli ortak tatbikat yapıyor, ‘ortak düşmana’ karşı strateji geliştirdiklerini de açıkça ifade ediyorlar.

Hazırlık bellidir. (Beklemeyin o 8 kaçağı Atina’dan, gelmeyecekler.)”

“CEPHE AKDENİZ’DE…”

“Cephe Akdeniz’de açılacak” iddiasında bulunan Zentürk “Kaygım var, ifade etmeliyim: Emperyalizmin yeni oyunu, Türkiye’yi hazırlıklı olmadığı bir savaşa sürüklemesidir, çünkü artık elinde bi’tek bu seçenek kalmış görünüyor. Doğu Akdeniz’deki zengin doğalgaz yatakları üzerinde kurulan İsrail-Yunanistan-Kıbrıs Rum-Mısır ittifakının atmakta olduğu tek taraflı adımlar, yakın gelecekte, Türkiye’yi beklemediği güçte bir ulusal meydan okumayla karşı karşıya bırakabilir” diye yazdı.

“ÜZERİMİZE GELEN BUDUR”

Zentürk yazısının devamında “Onlar, bu senaryodan önce 15 Temmuz’u denediler, şimdi EXXON’un araştırma gemisini Amerikan 6’ncı Filosu ile birlikte Kıbrıs’a sürüyorlar, Yunan-İsrail ittifakı CHIA’nın petrolcü Dışişleri Bakanı Tillerson’a 1 Temmuz’da gönderdiği mektupta ise ‘Türkiye’nin Kıbrıs’taki donanmasını askeri güç kullanarak püskürt’ deniliyordu. Üzerimize gelen budur” dedi.

Odatv.com

About armadmin 9319 Artikel
Günlük olaylara toplum duyarlılığını yükseltebilmeyi umuyoruz.