anadoluverumelimedya.com

Şeker Fabrikaları mahkemelik oldu

Türkiye Şeker Fabrikalarına ait 14 fabrikanın satışı geçen hafta Resmi Gazete’de ilan edilmişti. Halkın Kurtuluş Partisi (HKP), konuyla ilgili olarak Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

Reklam alanı

“CUMHURİYET TARİHİNİN KAZANIMLARIDIR”

Parti avukatları Doğan Erkan ve Sait Kıran, TCK 257. maddesi; Görevi Kötüye Kullanma ve TCK 238. maddesi; Kamuya gerekli şeylerin yokluğuna neden olma suçlamasıyla, Resmi Gazete’de imzası bulunanlar hakkında suç duyurusunda bulundu.

Suç duyurusunda, “Söz konusu satış kararı alınan şeker fabrikaları halkımızın alınteriyle elde edilmiş Cumhuriyet tarihinin kazanımlarıdır” ifadeleri yer alırken,“Anayasanın 56 ve 45’inci maddelerine göre kamu sağlığını korumak, bitkisel ve hayvansal ürünlerin değerlendirilmesi ve gerçek değerlerinin üreticinin eline geçmesi için gereken tedbirleri almakla görevli şüpheliler bu görevlerini yerine getirmemektedirler” diye belirtildi.

“SUÇ DUYURUSUNU YAPMAK ZORUNLU OLMUŞTUR”

Duyuruda, özelleştirmeyle ilgili olarak, “4046 sayılı yasanın 2’inci maddesine aykırı şekilde davranarak özelleştirme ilkelerine uymayarak söz konusu satışla birlikte şeker endüstrisinde tekelci bir yapının oluşmasına neden olmaktadırlar” ifadeleri kullanıldı.

odatv

About armadmin 9319 Artikel
Günlük olaylara toplum duyarlılığını yükseltebilmeyi umuyoruz.