anadoluverumelimedya.com

Almanya soykırım kararı destekçisi Türk milletvekillerini tehdit eden Türkleri tehdit etti

Almanya’da Federal Meclisi’nin 1915 olaylarını “soykırım” olarak niteleyen tasarısına destek veren Türk kökenli 11 milletvekillerine yönelik sert tepkiler sürerken, Alman Hükümeti’nden  ağır yaptırım uyarısı geldi. İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Günter Krings, “tehdit kampanyası”na katılanları oturma iznini uzatmamakla tehdit etti.

Reklam alanı

Deutsche Welle Türkçe’nin aktardığı habere göre, koalisyon hükümetinin büyük ortağı Hıristiyan Demokrat Birlik partili İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Günter Krings, Almanya’daki Türklere, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Türk kökenli Alman milletvekillerine yönelik kışkırtmalarına katılmamaları” çağrısı yaptı.

Krings, Rheinische Post gazetesine verdiği demeçte, “Bu şekilde düşünen ve konuşan kişiler Almanya’ya ve Alman hukuk düzenine entegre olmamış demektir. Tabii ki bu durum oturma izni ile ilgili kararlarda dikkate alınmalıdır” sözlerini kullandı.

MİLLETVEKİLLERİ BİLGİLENDİRİLECEK

Tartışmaların bir boyutu da Türk kökenli Alman milletvekillerinin Türkiye’ye seyahatleri durumunda güvenlikleri. Alman Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada Almanya’da düşünce özgürlüğü kapsamında olan bazı ifadelerin Türkiye’de cezaya tabi olabileceği belirtilerek, Alman Federal Meclisi’ndeki Ermeni soykırım kararını onaylayan Türk kökenli vekiller hakkında Türkiye’de suç duyurularında bulunulmuş olabileceğine dikkat çekildi. Ancak Dışişleri Bakanlığı bu konuda bir soruşturma açıldığına dair ellerinde bilgi bulunmadığını kaydetti.

İlgili milletvekillerine Türkiye’ye gitmemeleri yönünde uyarıda bulunulduğu şeklinde medyada çıkan haberleri yalanlayan Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Martin Schäfer, ancak milletvekillerinin Türkiye’deki siyasi ve hukuki çerçeve koşullarla ilgili yazılı olarak bilgilendirilmelerinin gündemde olduğunu söyledi.

odatv.com

görsel: haberler.com

About armadmin 9322 Artikel
Günlük olaylara toplum duyarlılığını yükseltebilmeyi umuyoruz.