anadoluverumelimedya.com

Çavuşoğlu’ndan Tillerson’a ‘güvenli bölge’ yanıtı

Çavuşoğlu, ‘ABD ile güvenli bölge veya ciddi bir konuyu bırakın kabul etmeyi, görüşebilmemiz için önce güveni tesis etmemiz lazım.’ dedi.

Reklam alanı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Avusturya Dışişleri Bakanı Karin Kneissl ile Dolmabahçe Sarayı’ndaki Başbakanlık Çalışma Ofisi’nde bir araya geldi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Avusturya Dışişleri Bakanı Karin Kneissl’in görüşme sonrası ortak basın toplantısı yaptı.

ABD’nin Suriye sınırında 30 kilometre derinlikli güvenli bölge önerisiyle ilgili konuşan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “ABD ile ciddi bir konuyu görüşmemiz için güven tesisi lazım. Güven tesis edilmesi için ABD’den somut adım bekliyoruz” dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

“Daha önce neden görüşemeyeceğimizi açıkladım. ABD’nin YPG’ye verdiği silah, Münbiç’te verdiği sözleri tutmaması. Sayın Trump’ın YPG’ye silah vermeyeceğiz hatta dün akşamki görüşmede artık vermiyoruz demesi, FETO’nun Amerika’da olması bu nednele önce güvenin yeniden tesis edilmesi lazım.”

ABD’NİN GÖRÜŞME SONRASI AÇIKLAMASI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Donald Trump’ın telefon görüşmesi sonrası Beyaz Saray’dan yapılan açıklamaya da değinen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Sanırım o açıklama görüşme yapılmadan önce hazırlanmış. O nedenle tam gerçekleri yansıtmayan bir açıklama oldu. Onların farklı mazaretleri olabilir. Gerçeği yansıtmıyor” şeklinde konuştu.

LEOPARD TANKI AÇIKLAMASI

Çavuşoğlu, Leopard tanklarının durumuna dair, “Leopard tanklarıyla ilgili bir komisyon toplanacaktı. Bu komisyon toplantısı ertelendi. Askıya alma ya da iptal diye bir şey yok.” değerlendirmesinde bulundu.

aydınlık

About armadmin 9318 Artikel
Günlük olaylara toplum duyarlılığını yükseltebilmeyi umuyoruz.