anadoluverumelimedya.com

İlber Ortaylı: “İkide bir program değiştirerek…”

Bandırma Kitap Günleri’nde konuşan Prof. Dr. İlber Ortaylı, “İkide bir program değiştirerek milli eğitim meselesini halledemezsiniz” dedi.

Prof. Dr. İlber Ortaylı, Balıkesir’in Bandırma ilçesinde düzenlenen “Kitap Günleri”nde kitapseverlerle buluştu. Ziyaretçilerin yoğun ilgi gösterdiği Ortaylı, sohbet sırasında eğitimde yaşanan müfredat değişiklikleri hakkında görüşlerini dile getirdi.

Reklam alanı

“TÜRKİYE YANLIŞ BİR TÜKETİMİN İÇİNDEDİR”

Türkiye için ümitsiz olmadığını belirten Prof. Dr. Ortaylı, müfredatın sürekli değiştirilecek bir konu olmadığını vurguladı. Ortaylı sözlerini şöyle sürdürdü: “Maalesef bugünkü Türkiye yanlış bir tüketimin içindedir. İkide bir program değiştirerek milli eğitim meselesini halledemezsiniz. Milli eğitimde sadece ve sadece iki unsuru vardır: Öğretmen ve öğrenci. Başka her şey teferruattır.”

Türkiye’nin en sıkıntılı zamanında bile öğretmen yetiştirdiğini ifade eden Ortaylı, Milli Eğitim Eski Bakanı Mustafa Necati Uğural’ın kurduğu eğitim enstitülerinin bu konuda çok başarılı olduğunu belirtti. Türkiye’nin bu başarıyı sürdüremediğini ifade eden Ortaylı, “Eğitim enstitülerinin yok olmasından sonra, Türk öğretmeni maalesef istenilen ihtimamla yetiştirilemedi. Kendi gayretiyle başarılı olanlar hariç.” diyerek düşüncelerini dile getirdi.

yeniçağ

About armadmin 9319 Artikel
Günlük olaylara toplum duyarlılığını yükseltebilmeyi umuyoruz.