anadoluverumelimedya.com

Kritik aramayı yapan isim hala görevde

Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen “FETÖ ana çatı” davasına 2 ay aradan sonra devam edildi. 65’i firari, sadece 7 sanığın tutuklu olduğu davada Ergenekon kumpası sanıklarından Emekli Yarbay Mustafa Dönmez’in mağdur müşteki sıfatıyla beyanı alındı. Mahkeme Başkanı görüntü kayıt sisteminde sıkıntı olması nedeniyle duruşmayı erteledi.

Reklam alanı

Heyete Zir Vadisi’ndeki mühimmat arama görüntülerini veren Dönmez şunları söyledi:

“Nesnel, somut, sanıkların da izleyebileceği şekilde görüntüleri, konuşmaları getirdim. STV ve cemaat polislerinin nasıl kumpasın içinde olduğunu göstermek istiyorum. Bir sanık yalan yanlış demiş. Yalan yanlış olmadığını göstereceğim. O arkadaş ya bilmiyor, ya yalan söylüyor. Hiçbir şüpheye yer bırakmadan FETÖ’nün nasıl kumpas kurduğunu göstermek istiyorum. 5 yıl 2 ay hapis yatırıldım. Yarbayken her türlü özlük hakkımı kaybettim. Oğlumu kaybettim. Oğlumu öldürdü bu adi örgüt. STV, 8 ana haber bülteninde Fetullah Gülen’in yeğeni Kemal Gülen Zir Vadisi’ndeki aramadan 1 saat önce mühimmat bulunacağını söyledi. Yarım saat sonra da bulunacak olan mühimmatın listesini okudu. Herhalde kahin ya da bu mühimmat STV’nin ki biliyor. Ayaklarına dolandı işte.”    

Odatv mahkemede izlenecek görüntüleri 14.02.2011 tarihinde yayımladı. Görüntülerin yayımlanmasından saatler sonra ise Odatv’ye operasyon düzenlendi. İşte o görüntüler…

Dönmez arama görüntülerinin bulunduğu flash belleği Mahkeme Başkanı Selfet Giray’a verdi. Flash bellekten görüntüleri tüm salona ve duruşmaya Silivri’den SEGBİS’le katılan Hidayet Karaca’ya izletme imkanı olmayınca savcı görüntüleri kendi laptopuna yükleyip, “En azından sanıklar buradan izleyebilir” dedi. Ancak mağdur müşteki avukatlarının talebi üzerine görüntülerin slayta aktarılmasından sonra izlenmesine karar verildi.

Bu arada davaya Doğu Perinçek ve Vatan Partisi de katılım talebinde bulundu.

Başkan Giray gelen evrakları okuduktan sonra Mustafa Dönmez’in verdiği görüntüleri öğleden sonra izlemek için bilgi işlem birimiyle görüşeceklerini belirterek duruşmaya saat 14.00’e kadar ara verdi.

Saat 14.00’den itibaren duruşma salonunda slayt görüntü sistemi kurulmasına çalışıldı. Yaklaşık 1 saatlik çabanın ardından sistem kuruldu. Gecikmeye sinirlenen Başkan Giray görevlilere, “Saatlerdir ne lüzumsuz işlerle uğraşıyorsunuz. Aklınızdan geçeni söylesem en azından uğraşmamanız gerekenleri söyleriz” diye uyardı. Nihayet sistem çalıştırılabildi ve STV’de yayınlanan Zir Vadisi’ndeki aramanın görüntülerinin Mustafa Dönmez’in açıklamaları eşliğinde izlenmesine geçildi.

“GURUR DUYUYORUM”

Mustafa Dönmez ilk görüntüden sonra şöyle konuştu:

“Tarihi bir mahkeme burası. Gerçekten adil yargılandıklarını görüyor, bununla da gurur duyuyorum. Sanıklara şefkatli davranıyorsunuz. Bizleri değil böyle konuşturmak, ailelerimize dahi baktırmıyorlardı.”
“HALEN GÖREVDE”

Mühimmatların bulunuş ve savcının buraya geliş saatine dair diğer görüntülerin izlenmesi sırasında da Dönmez, “Arama yapan Serdar Yıldız isimli, FETÖ’cü olduğuna emin olduğum polis halen Ankara TEM’de görevli. Hakkında suç duyurusunda bulunuyorum. Bunu tertipleyen de dönemin Ankara İl Emniyet Müdürü Ercüment Yılmaz’dır” dedi. Ardından slayt gösterisi tamamlandı.

Ancak bu defa da mahkemenin kayıt sistemi arızalanınca başkan beyanları tutanağa yazdırmak zorunda kaldı. Dönmez açıklamalarını şöyle tamamladı:

“Zir Vadisi olayı FETÖ’nün TSK’ya kurduğu kumpasın ayak izi değil, kimlik belgesidir. TSK’yı, emniyeti biliyorum, bunların uzantıları dışarıdalar, geziyorlar.”

KARACA GÖRÜNTÜLERİ İSTEDİ

Başkan Giray’ın bir diyeceği olup olmadığını sorduğu Hidayet Karaca görüntülerin kendisine gönderilmesini isteyip, bunları bir kez daha izledikten sonra kapsamlı savunma yapacağını söyledi. Karaca, Dönmez’e sadece bu görüntülerin nereye ilişkin olduğunu sordu. Dönmez şu karşılığı verdi:

“Bu görüntüler Gölbaşı aramalarında bulunan mühimmatla ilgili. Yani Zir Vadisi’nden 3 gün önce yapılan arama. Bu önemli ve değerli bir soru. Gölbaşı’nda bulunan mühimmat 3 gün sonra Zir’e, 3 ay sonra Poyrazköy’e konuyor. Bu nasıl oluyor? Yattıkları yerde bunun muhasebesini yapıp, bu kumpası kimin kurduğunu açıklasınlar. Hidayet Karaca çok dikkatli, aynı dikkati bu konuda da göstermesini istiyorum.”          

Dönmez’in avukatı Şule Nazlıoğlu Erol da Karaca’nın önceki duruşmalarda STV haberleriyle ilgisi bulunmadığını, koordinatör olduğunu söylediğini hatırlatarak, “Şimdi niye istiyor, çünkü tam göbeğinde” dedi.

“BEHÇET OKTAY’IN ÖLDÜRÜLDÜĞÜNÜ DÜŞÜNÜYORUM”

Mağdur müştekilerden Şule Oktay da Mustafa Dönmez’in konuşmasında Behçet Oktay’dan bahsettiğini belirterek, ağabeyi hakkında ne bildiğini sordu. Teslim olmasından kısa bir süre sonra Behçet Oktay’ın o mühimmatların Polis Özel Harekata ait olduğu şeklinde bir açıklamasını görüp, umutlandığını anlatan Dönmez, “14 Şubat’ta bu açıklama oldu. 25 Şubat’ta da intihar etti dediler. Oğlum gibi onun da öldürüldüğünü düşünüyorum. Ciddi bir araştırma yapılırsa CIA’nın parmağının olduğu ortaya çıkacaktır. Emirle öldürüldüğünü düşünüyorum” dedi.

DURUŞMA ERTELENDİ

Mahkeme Başkanı görüntülü kayıt sisteminin çalışmaması sebebiyle duruşmayı bitirmek zorunda kaldığını söyleyerek, yarın devam etmek üzere saat 16.05’te bugünkü celseyi sonlandırdı.

Odatv.com

About armadmin 9319 Artikel
Günlük olaylara toplum duyarlılığını yükseltebilmeyi umuyoruz.