anadoluverumelimedya.com

İsveç Dışişleri Bakanı’ndan küstah açıklama

DHA

Reklam alanı

İsveç Dışişleri Bakanı Margot Wallström 15 Temmuz darbe girişiminin ardından  Avrupa Birliği ve Birleşmiş Milletler’in Türkiye’ye tepki göstermesi gerektiğini söyledi.

Wallström yaptığı küstah açıklamada “Türkiye’deki gelişmeler ciddi, endişe verici ve kabul edilemez. Yeni bir darbe girişimine maruz kalmış bir ülkedeki durumun belirsizliği anlaşılabilir. Ancak uluslararası anlaşmalar ve insan haklarına saygı gösterilmeli. En azından AB açısından Türkiye’nin üyelik başvurusunu nasıl değerlendireceğimiz açısından. Bu nedenle Türkiye’deki gelişmeleri protesto etmeli ve ülke üzerindeki baskıyı arttırmalıyız. Ancak aynı zamanda Türkiye ile diyaloğun sürdürülmesi için mevcut platformları kullanmalıyız ” dedi.

İsveç’in Türkiye’deki gelişmelere tepkisinin geciktiği yönündeki eleştirileri kabul etmeyen İsveçDişişleri Bakanı Margot Wallström darbe girişiminden üç gün sonra “AB Dışişleri Bakanları durumu değerlendirmek için toplanarak itidal çağrısında bulunmanın yanı sıra yasalara, kurallara ve insan haklarına saygının temel alınmasının altını çizdik. Ancak yanlış yolda gittiğini gördüğümüz Türkiye’deki gelişmeleri bir müddet daha izlemeye devam etmeliyiz” diye konuştu.

milliyet

About armadmin 9318 Artikel
Günlük olaylara toplum duyarlılığını yükseltebilmeyi umuyoruz.