anadoluverumelimedya.com

Yaşar Okuyan: ‘Erdoğan ABD ziyaretini düşünmeli’

Erdoğan’ın ABD ziyareti öncesi, Trump’un YPG’ye ağır silah verme kararına Yaşar Okuyan tepki gösterdi. Erdoğan bu ziyareti tekrar düşünmeli

 Yaşar Okuyan aylar süren hastalık, ameliyat ve iyileşme sürecinden sonra bugün evine döndü. Bu dönüşünü de “Karaciğer naklinden sonra omurgada meydana gelen bazı kırıklar dolayısıyla üç defa ameliyata girdik. İstanbul’dan Ankara’ya döndük. Bir hafta da ağrılarla ilgili Ankara’da hastanede yattık. Dün itibarıyla de aylar sonra evimize gelebildik. Şimdi evdeyim ve tedavim evde devam etmekte. Bilgilerinize sunarım. Teşekkürler” mesajıyla sevenleri ile paylaştı.
Biz de aydınlık.com.tr olarak Okuyan’a hem geçmiş olsun dedik. Hem de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yapacağı kritik ABD ziyareti ile ilgili görüşlerini aldık.

Reklam alanı

Sayın Okuyan Suriye’de son yaşanan olaylar ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ABD’ye yapacağı ziyaret ile ilgili neler söyleyeceksiniz. Türkiye’yi bugünden itibaren neler bekliyor. Türkiye neler yapmalı?

Erdoğan’ın Trump ile görüşmesi iyi bir şey tabi ki. Ancak görüşmeden önce ABD’nin Suriye’de burnumuzun dibinde yaptıkları daha da önemli. Bu gelişmelerden sonra bu görüşmenin tekrar değerlendirilmesi lazım. Şu anda Trump’la görüşmesinin hiç bir anlamı yok.

Erdoğan kendisine en yakın üç bürokratı geçtiğimiz hafta ABD’ye gönderdi. Cumhurbaşkanı sözcüsü Kalın,  Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan ABD’ye gitti. Orada görüşmeler yaptılar. Ancak bu görüşmelerin ardından ABD medyasında çıkan haberler Türkiye için hiç de hoş değil. Nitekim bu bürokratlar oradayken Trump PYD’ye ağır silahların verilmesine dair kararnameyi imzaladı. Şimdi Cumhurbaşkanı Erdoğan ABD’ye gidip Trump’la ne konuşacak?

Trump bu görüşmeden sonra bir hafta önce imzaladığı kararnameyi geri almayağına göre hiç bir şey olmayacak. Orada kapalı kapılar ardında görüşecekler. Trump ABD için Suriye’nin önemini Erdoğan’a anlatacak. Erdoğan da Suriye’nin Türkiye için önemini anlatacak. Ardından medyaya fotoğraf verecekler. İyi niyetleri sunacaklar. Göstermelik bir ziyaret olacak. O açıdan boş bir görüşme.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın orada Genelkurmay Başkanı ile yaptıkları görüşmelerde neler oldu, Neler konuşuldu? Bunları bilmiyoruz. Ancak Suriye’de gördüğümüz ve bizi ilgilendiren gelişmeler hiç de hoş değil.

HER ÜLKENİN SURİYE İLE İLGİLİ PLANI VAR

Suriye’nin doğal kaynaklarından dolayı ABD, Rusya, İngiltere orada asker bulunduran her ülkenin orası için amaçları var. ABD ve İngiltere’nin birinci önceliği oradaki doğal kaynaklar ve Suriye’nin özelliğinden dolayı İsrail’in güvenliği. ABD orada adım adım Irak örneğini önümüze koyacak. Orada da önce işgal etti. Daha sonra da yerel yönetimler adı altında orayı böldü. Bunu anayasa ile güvence altına alarak çekildi. Daha sonra da plan adım adım işledi. Bugün yapılan bu plan patlama aşamasına geldi. Geldiğimiz nokta ve Türkiye açısından önümüzdeki yıllarda bekleyen kritik tehlikeyi görüyoruz. Suriyede de bu planı yürürlüğe koymak isteyeceklerdir. YPG’ye silah vermesi de bu plan dahilinde yaptıkları bir operasyon. Adım adım beşer yıllık planlarla bunu aşama aşama yürürlüğe koyacaklar. Biz sessiz kaldıkça bir aşama sonraki planı yürürlüğe koyacaklar.

TÜRKİYE TEPKİ GÖSTERMELİ

Şimdi siz bu planları ki önümüzde Irak örneği duruyor. niçin sessiz kalıyorsunuz. Sessiz kaldığınız sürece karşı tarafı cesaretlendiriyorsunuz. Adım adım planlarını gerçekleştiriyorlar. Türkiye’nin diplomatik ve masada tepkisini göstermesi bu gelişmeye sessiz kalmayacağını göstermesi gerekir.” dedi.
aydınlık

About armadmin 9321 Artikel
Günlük olaylara toplum duyarlılığını yükseltebilmeyi umuyoruz.