anadoluverumelimedya.com

İlk basın toplantısında bombayı patlattı… Bülent Tezcan: Danıştay’da, hakimleri salona kilitlediler

CHP’de Selin Sayek Böke’den boşalan parti sözcülüğü görevine Bülent Tezcan getirildi. Bülent Tezcan, ilk basın toplantısını bugün düzenlenen MYK toplantısının ardından yaptı.

Reklam alanı

Gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan Bülent Tezcan, bu sabah Danıştay’da düzenlenen 149. Kuruluş Yıl Dönümü Programı’nda yaşanan bir olayı anlattı. Bülent Tezcan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı programda, Erdoğan’ın salondan çıkışı sırasında hakimlerin salona hapsedildiğini söyledi.

“Danıştay’da çok tuhaf bir şeyle karşılaştık. Cumhurbaşkanı ayrılırken Danıştay’dan hakimler salona hapsedildi. Kapılar güvenlik görevlileri tarafından tutuldu” diyen Tezcan, “Hakimlerin çıkmasının hangi tehdidi oluşturur bilemiyoruz” ifadelerini kullandı.

NURİYE GÜLMEN VE SEMİH ÖZAKÇA İÇİN HÜKÜMETE ÇAĞRI

Bülent Tezcan’ın açıklamalarından satırbaşları şöyle:

– Nuriye Gülmen ve Semih Özakça artık ölümle pençeleşecek kritik eşiğe savruluyorlar. Hükümet 63 gün geçmiş olmasına rağmen ciddi ve vahşet derecesinde bir ilgisizlik içerisinde. Aileler, hükümet yetkililerinin kendileriyle konuşmasını istiyorlar, randevu istiyorlar. Sadece dertlerini anlatabilmek için canını ortaya koyan evlatlarının dertlerini anlatmak için talep ettikleri randevuyu alamıyorlar. Ben hükümete soruyorum öldükleri zaman mı hatırlayacaksınız?

– Sayın genel başkanımız konuyu Numan Kurtulmuş’a iletmiştir, sayın Binali Yıldırım’a iletmişti. Kritik eşiğe yaklaşan öğretmenlerin görüşme talebini iletmiş, hükümetin çözüm arayışı içinde olması gerektiğini iletmiştir. Hükümeti sorumlu davranmaya davet ediyoruz.

ABD’NİN YPG KARARI İÇİN İLK AÇIKLAMA

– Bugün, Cumhurbaşkanının, AKP üyesi Erdoğan’ın ABD’ye ziyareti öncesi tam da dışişleri bürokrasisindeki çürümüşlüğün sonuçlarıyla karşı karşıya kaldık. ABD’ye gönderilen ön inceleme heyeti, dışişleri kadrolarından oluşturulmadı. Dışişleri heyeti yerine Genelkurmay Başkanı ve MİT Müsteşarının yer aldığı heyet gönderilerek orada hangi tabloda neyin mesajının verileceği belli olmayan çarpık sürecin eşiğine girilmiştir. Cumhurbaşkanı ABD’ye gitmeden önce ABD, YPG’ye ağır silahlar vereceğini ilan etmiş ve karar almıştır.

– Sayın Cumhurbaşkanının bu kararın arkasından ABD ziyaretini gözden geçirmesi ve yeniden değerlendirmesi gerekir diye düşünüyoruz.

ATATÜRK’E EDİLEN HAKARETLER

– 15 yıllık AKP döneminde Atatürk’e hakaret etmek bir teşfik meselesi haline gelmiştir. Bugüne kadar tarihçi kılığına bürünmüş bazı sahtekarlar özellikle iktidar imkanları tarafından semirtilmiş bir takım medya kuruluşlarına çıkarak büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’e, yakınlarına hakaret etmeyi bir maharet haline getirdiklerini görüyoruz. Bu bilinçli olarak milletin gönlünden kurucu lideri silme projesinin parçasıdır.

– Saray ve Sayın Erdoğan işi gücü olmayan bir çok işe karıştığı için Türkiye bugün bu noktada. Saray, seçildiğinden bu yana yemin ettiği tarafsızlık yeminine uyup görevini yapsaydı, Türkiye bugün problem olan bir çok şeyi yapamayacaktı. Bu noktada sandıktan çıkan ‘hayır’ların bir an önce parçalanması için Saray kaynaklı senaryoların planlandığını biliyoruz. Partililer olarak bizlere düşen görev bu senaryoların parçası olmak değil, bunları boşa çıkarmaktır.

‘NİYE KURULTAYI TOPLAMIYORSUNUZ’ DEME HAKKI KİMSEDE YOK

Olağanüstü Kurultay olup olmayacağına yönelik bir soru üzerine Tezcan, “Arkadaşlarımız sayın genel başkanın yetkisini kullanmasını talep ediyorlar. Onların bunun gerekliliğini söylemesi ne kadar meşru sayılabilirse sayın Genel Başkanın da olağan kurultay takvimi başlamıştır bundan sonra artık olağanüstü kurultay yapmanın parti yararı açısından yararlı olduğunu düşünmüyorum deme hakkı vardır. Sayın Genel Başkan’a, ‘Biz istedik ama niye kurultayı toplamıyorsunuz’ deme hakkı kimsede yoktur. İki yol daha vardır. Buna inana arkadaşlarımız ya parti meclisini ikan edeceklerdir ya da delegenin yarıdan fazlasını ikna edeceklerdir. Öyle bir tablo olursa da tüzük uygulanır. Partide olağan kurultay takvimi başlamıştır” açıklamasında bulundu.

“CHP MYK REVİZYONU ŞU ANA KADAR SÖZ KONUSU DEĞİL” 

MYK revizyonu iddiaları ve Muharrem İnce’nin açıklamalarına ilişkin bir soru üzerine Tezcan, “Tüzüğümüze göre MYK’yı oluşturmak Genel Başkanımızın yetkisindedir. Şu ana kadar değiştirme konusunda herhangi bir niyeti, adımı olmamıştır. Sayın İnce, kendi siyasi yaklaşımı doğrultusunda değerlendirmeler yapabilir. Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun genel başkan olduğu dönemden bugüne parti içi tartışma, ifade düşünce özgürlüğünü en geniş şekilde tanındığı bir sürecin içindeyiz. Genel başkanımız parti içinde yarışmak isteyen herkesin önünü açan bir genel başkandır. Bırakın önünü kapatmayı. Parti hukuku ve disiplini çerçevesinde atılan bütün adımlar meşru adımlar olarak kabul edilebilir. Bizim ve Genel Başkanımızın itirazı olmaz. Disiplinle ilgili yapılan çalışmalar, meselenin bir parti içi yarış olmasının ötesinde partinin disiplin kurallarına aykırı tutumlar çerçevesinde başlatılan soruşturmalardır. Benim görebildiğim kadarıyla İnce’nin beyanlarında disiplin soruşturmasını başlatacak bir şey göremedim ama gözümden kaçan bir şey varsa da yetkili kuruluşlarımız bakar. Kimin ne söylediği değil ne söylendiğine bakılır” diye konuştu.

cumhuriyet

About armadmin 9322 Artikel
Günlük olaylara toplum duyarlılığını yükseltebilmeyi umuyoruz.