anadoluverumelimedya.com

Milli Eğitim suç işliyor

Eğitim-İş, yaptığı açıklamayla Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın bugünkü Adana mitingi nedeniyle okulların tatil edilmesini sert bir dille eleştirdi. Başkanlık sistemi referandumu için “Evet” kampanyası yapan hükümetin devletin tüm imkanlarını kullandığına işaret edilen açıklamada, miting için okulların tatil edilmesinin, öğrencilerin zorla miting alanına taşınmasının, öğretmenler kurulu toplantılarının düzenlenmesinin yasal olmadığına dikkat çekildi ve “Ders saatinde derste olması gereken öğrencilerin bu tür toplantılara kendi iradeleri dışında zorla götürülmesi etik dışı olduğu gibi Ceza Kanunu kapsamında da suç oluşturmaktadır.” dendi.

Reklam alanı

“Valilikler ve kaymakamlıkları AKP’nin seçim bürosu gibi kullanan siyasi iktidar, çocuklarımızı, gençlerimizi kendi siyasi hesaplarının içine çekmekte, iradeleri üzerinde baskı kurarak, zorla bu tür programlara götürmektedir.” denilen açıklamada, “Cumhuriyet tarihinde hiçbir hükümet döneminde yaşanmamış olan bu uygulamalarla ilgili Milli Eğitim Bakanlığı gereğini yerine getirmelidir.” İfadeleri kullanıldı.

Eğitim-İş’in açıklaması şöyle:

“Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bugün Adana’da yapacağı miting nedeniyle, daha önce Samsun’da olduğu gibi tüm okullarda öğretmenler kurulu toplantısı yapılması kararı alınarak okullar tatil edilmiştir.

Adana’da miting için adeta seferberlik ilan edilirken, kent içi minibüs ve özel halk otobüsleri, mitinge gitmek isteyenleri ücretsiz taşıyacak, camilerden mitinge katılım için anons yapılacak.

Ayrıca öğrencilerin mitinge taşınması için hazırlıkların yapıldığı da ortaya çıkmıştır. İlçelerde velilere öğrenci izin belgesi dağıtıldığı, “öğrencilere Adana’yı gezdireceğiz” diye sözde gezi programları yapıldığı, mitinge katılacak ve katılmayacak öğretmenlerin isim listelerinin oluşturulduğu sendikamıza ulaşan bilgilerdir.

Yaşananlar AKP’nin, “tek adam rejimini” hayata geçirmek için devletin tüm imkanlarını hak, hukuk dinlemeden sonuna kadar kullandığının göstergesidir. Valilikler ve kaymakamlıkları AKP’nin seçim bürosu gibi kullanan siyasi iktidar, çocuklarımızı, gençlerimizi kendi siyasi hesaplarının içine çekmekte, iradeleri üzerinde baskı kurarak, zorla bu tür programlara götürmektedir.

Daha önce de uyardığımız gibi ders saatinde derste olması gereken öğrencilerin bu tür toplantılara kendi iradeleri dışında zorla götürülmesi etik dışı olduğu gibi Ceza Kanunu kapsamında da suç oluşturmaktadır.

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 7. Maddesi’ne göre “Devlet memurları, herhangi bir siyasi parti, kişi veya zümrenin yararını veya zararını hedef tutan bir davranışta bulunamazlar” Bu nedenle bir siyasi partinin faaliyetleri doğrultusunda hareket eden kamu görevi yürüten yöneticiler açıkça suç işlemektedir. Diğer yandan kamu görevlilerinin referanduma yönelik olarak giriştiği faaliyetler 298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri Ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun’a aykırılık oluşturmakta ve yasak faaliyetler arasında yer almaktadır.

Okullar gündelik siyasete alet edilmemelidir. Yaklaşan referandum nedeniyle öğrencilerimizin siyasi dolgu malzemesi olarak kullanılması, bir siyasi partinin propagandasının yapıldığı etkinliklere zorla götürülmeleri kabul edilemez.

AKP bugün, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin bir hükümeti olarak görev yapmanın ötesinde, devletin imkanlarını sonuna kadar kullanmak amacıyla ülkeyi parti devleti gibi yönetmeye çalışmaktadır. Cumhuriyet tarihinde hiçbir hükümet döneminde yaşanmamış olan bu tür uygulamalarla ilgili Milli Eğitim Bakanlığı gereğini yerine getirmelidir.

Öte yandan, Cumhurbaşkanı tarafsızlık yeminini bir tarafa bırakıp bir parti başkanı gibi “Evet” propagandası için tüm kamu kaynaklarını seferber etmektedir. Cumhurbaşkanlığı makamı tüm ülkeyi temsil eden bir makamdır, o makamda oturanlar tüm ülkeyi kucaklayıcı olmak zorundadır. Sayın Cumhurbaşkanını yeminine sadık kalmaya davet ediyoruz.

Cumhuriyet tarihinde hiçbir hükümet döneminde yaşanmamış olan bu uygulamalarla ilgili Milli Eğitim Bakanlığı gereğini yerine getirmelidir.

MERKEZ YÖNETİM KURULU”

Odatv.com

About armadmin 9318 Artikel
Günlük olaylara toplum duyarlılığını yükseltebilmeyi umuyoruz.