anadoluverumelimedya.com

Avrupa Konseyi’nden Türkiye’deki kayyım atamaları ile ilgili karar

Fransa’nın Strasburg kentinde düzenlenen Avrupa Konseyi Kongresinde Türkiye’deki tutuklanan Eş Belediye Başkanlarının ve encümenlerinin durumu ve kayyım atamaları ele alındı.

Reklam alanı

Raportör Anders Knape (İsveç PPE/CCE) ve Leen Verbeek, (Hollanda, SOC) 2016’da Türkiye’de yürüttükleri iki soruşturma sonrası hazırladıkları raporda Bakanlar Konseyi Komitesinden Türkiye’yi yaptığı kayyum atamalarını iptal etmeye davet etmeleri istedi.

Raporda seçilmiş temsilcilerin tutuklanmalarının Avrupa Konseyi standartlarına, Hukuka ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesine uygun olması gerektiği hatırlatıldı. Ayrıca Türkiye’nin “terörist“ tanımının Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin içtihatlarına ve Avrupa “terörist” tanımına uygun olması gerektiği söylendi. Kongre Türkiye’nin ne tür tehditler ile baş etmesi gerektiğinin bilincinde olduğunu kaydederek, terörizme karşı, demokrasi için Türkiye ile beraber çalışabileceklerini duyurdu.

Belediyelerin eş-başkanlık sistemini yasadışı ilan eden 11 Kasım 2016 tarihli genelgesinin yasallaştıracak şekilde düzenlenmesi istendi. Ayrıca Kongre’nin Türkiye heyetinde yer alan 17 Kasım 2016’da tutuklanan Tunceli Belediyesi Eş-Başkanı Nurhayat Altun’un yasal sürecinin takip edileceği kararı alındı.

Uygulanan 1 Eylül 2016 tarihli, 674 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’nin anayasaya uygunluğu hakkında Venedik Komisyonu’ndan görüş istendi. Karar oylama ile kabul edildi.

iha

cumhuriyet

About armadmin 9319 Artikel
Günlük olaylara toplum duyarlılığını yükseltebilmeyi umuyoruz.