anadoluverumelimedya.com

İlticacı NATO subayları konuştu

15 Temmuz darbe girişimi sonrasında NATO’da görev yapan çok sayıda Türk subayı görevden alınmış, ardından bu subayların çeşitli NATO ülkelerine iltica başvurusunda bulunduğu haberleri bizzat NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenbergtarafından doğrulanmıştı.

Reklam alanı

Brüksel’deki NATO karargâhında ve Mons’taki Avrupa Müttefik Kuvvetleri Yüksek Karargâhı’nda (SHAPE) görev yapan yüksek rütbeli bu subaylardan bazıları hikayelerini Deutsche Welle’ye anlattı.

Çoğunluğu Batı’da eğitim görmüş, Amerikan üniversite ve kurumlarında doktora ve birden fazla yüksek lisans derecesi almış ve çok sayıda NATO tatbikatına katılmış olan subaylar, 15 Temmuz darbe girişimiyle bir ilgilerinin olmadığını savunuyor, ‘darbeye derhal karşı çıktıklarını ve Türk hükümetini sadık bir biçimde temsil etmeyi sürdürdüklerini’ belirtiyorlar. Ancak isimleri, Ankara’dan Türkiye’nin dış temsilciliklerine gönderilen şüpheliler listesinde yer alıyor.

ELLERİNDE BİR TEK KİMLİK KARTI VAR

DW’ye konuşan eski subaylar, listedeki isimlerden NATO kimlik belgeleri ve diplomatik pasaportlarını iade etmelerinin istendiğini ve ellerindeki tek geçerli belgenin Türkiye’ye tek yön gidişi mümkün kılacak kimlik kartı olduğunu belirtiyor.

Belgelerde herhangi bir suçlamanın yer almadığını, sadece isim, rütbe, görev yeri bilgileri ile açığa alındıkları ya da görevden alındıkları bilgisinin bulunduğunu anlatıyorlar. Çoğundan üç gün, bazılarından daha da kısa süre içinde Ankara’ya dönmeleri istenmiş.

“TUTUKLAMALAR SONRASI KARAR DEĞİŞTİRDİK”

Subaylardan biri, başlangıçta emre uymayı düşündüklerini belirterek “İlk tepkimiz geri dönmek ve hükümete karşı herhangi bir faaliyet içinde olmadığımız konusunda kendimizi savunmak oldu. NATO’daki meslektaşlarımızla vedalaştık” diyor.

Ordudaki bunca yıllık gösterişli kariyer sonrasında isimlerini hemen temize çıkarabileceklerini ve NATO’ya geri dönebileceklerini düşündüklerini belirten subay, “Ama sonra geri dönen 17 meslektaşımızın tutuklandığını öğrendik. O yüzden beklemenin daha iyi olacağına karar verdik” diye konuşuyor.

“ADRES DEĞİŞTİRDİK”

Çoğu eylül ayından beri maaş alamıyor, sahip oldukları tasarrufları kullanarak ya da otomobil gibi değerli varlıklarını satarak geçimlerini sürdürüyorlar. Tasarruf amacıyla ve hükümetin adreslerine ulaşamaması için daha küçük dairelere geçtiklerini belirtiyorlar. Bazıları Belçika’da, Ramstein Hava Üssü’nde görevli olanlar da Almanya’da iltica başvurusunda bulunmuş.

STOLTENBERG AÇIKLAMASI

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, geçen ay yaptığı açıklamada bazı Türk subaylarının görev yaptıkları NATO ülkelerinde iltica başvurusunda bulunduklarını doğrulayarak personel değişiklikleri konusunda da ‘Ankara’nın boşalan tüm pozisyonlara yeni atamalar yapmasını beklediğini’ vurgulamıştı.

birgün

About armadmin 9321 Artikel
Günlük olaylara toplum duyarlılığını yükseltebilmeyi umuyoruz.