anadoluverumelimedya.com

‘İran’a açılalım, Türkiye’ye kapıları kapatmayalım’

‘Avrupa’nın Türkiye’ye kapıları kapatmaması gerekir’

Reklam alanı

Siyasi programını tanıtan En Marche (Yürüyüş) hareketinin lideri, basın mensuplarıyla paylaştığı program metninde ‘AB’nin Türkiye’ye kapılarını kapatmaması gerekir’ ifadesine yer verdi.

‘Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne (AB) üyelik şartları net bir şekilde karşılanmadı ve ülkedeki son gelişmelerde bu açıdan olumlu bir ilerlemenin olmadığı görülüyor’ diyen Macron, ‘Avrupa’nın Türkiye’ye kapılarını kapatmaması gerekir’ ifadelerini kullandı.

Fransa’nın Ortadoğu’da politikasını netleştirmesi gerektiğini belirten Macron, ‘Ülkemiz özellikle Suriye krizinin çözümü olmak üzere Ortadoğu’da yerini tespit etmelidir. Lübnan’da faal olmaya devam etmelidir. Bölgenin istikrarına katkısı olduğu ve 2015’teki nükleer anlaşmaya uyduğu sürece İran’a açılım politikası da sürdürülmeli’ dedi.

Macron’un programında ayrıca, insan hakları ve temel özgürlükler çerçevesinde Rusya, Türkiye ve Ortadoğu ülkeleriyle diyaloğun sürdürüleceği vurgulandı. Minsk anlaşmasına uymadığı sürece Rusya’ya yönelik yaptırımların gerekli olduğunu belirten Macron, bu ülkeye yönelik tedbirlerin kaldırılması için çalışacaklarının altını çizdi.

Programında İsrail-Filistin sorununa ilişkin planlarını da paylaşan Macron, ‘İsrail’in güvenliği kadar Filistin devletinin meşruiyeti de önem taşıyor. İki devletin bir arada var olduğu adil ve sürdürülebilir bir barışın şartlarını sağlamalıyız’ ifadesini kullandı.

Terörle mücadeleye ilişkin planladığı tedbirleri de anlatan Macron, ‘Ev hapsi uygulamasına son vermeliyiz. Cumhuriyet tarihinde kuşatılmış mahallelerde yaşananlar devam ettiği sürece, devlet otoritesini sağlamak mümkün olmayacak’ diye konuştu.

Macron, Cumhurbaşkanı olduğu takdirde ülkede laiklikle ilgili 1905 yılında çıkan yasada değişiklik yapmayacağını belirtti.

aydınlık

About armadmin 9318 Artikel
Günlük olaylara toplum duyarlılığını yükseltebilmeyi umuyoruz.