anadoluverumelimedya.com

San Francisco Trump’a dava açtı

Kaliforniya’nın San Francisco kenti, ABD Başkanı Donald Trump’ı, göçmenlerle ilgili kararnamesi nedeniyle mahkemeye verdi.

Reklam alanı

Konut, sağlık ve sosyal hizmetler ve evsizlik hizmetleri için yılda 1 milyar 200 milyon dolar federal yardım alan kentin dava dilekçesinde, “sığınak şehirler”e yardımın kesilmesini içeren başkanlık kararnamesinin “anayasaya aykırı olduğu, Başkan’ın gücünü aştığı ve San Francisco’nun egemenliğine şiddetli bir saldırı” niteliği taşıdığı belirtildi.

Boston, Los Angeles ve New York kentleri de Başkan Trump’ın kararnamelerine karşı mücadele etme kararı alırken, en fazla göçmenin bulunduğu kentlerden Miami-Dade County Belediye Başkanı Carlos Gimenez, Trump’ın emrine uyacağını bildirmişti.

Bu şekilde “sığınak şehir”lerden biri olarak anılan Miami-Dade County, Küba Havana doğumlu göçmen Belediye Başkanı Gimenez’in kararıyla bu özelliğini yitirmiş oldu. Miami-Dade County 1 milyon 300 binle Florida’nın en fazla göçmen nüfusuna sahip idari bölgesi olarak biliniyor.

Kararla ilgili açıklamada bulunan Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği (ACLU) ise Gimenez’in kararından büyük hayal kırıklığı duyduğunu dile getirirken, belediye başkanın ofisinin önünde protesto gösterileri gerçekleştirildi. 2015 yılına ait bir araştırmaya göre Miami-Dade idari bölgesinde 150 binden fazla yasadışı göçmen yaşıyor.

cumhuriyet

About armadmin 9319 Artikel
Günlük olaylara toplum duyarlılığını yükseltebilmeyi umuyoruz.