anadoluverumelimedya.com

Genelkurmay’ın mesajı

İhsan Sefa / Aydınlık

Reklam alanı

29 Ocak günü Genelkurmay Başkanı  Org. Hulusi Akar ve Kuvvet Komutanlarımız “TCG Meltem” Hücumbotu ile Ege Denizi’nde bulunan Kardak kayalıklarına ziyaret etmesi gecikmiş de olsa Yunan makamlarına ciddi bir mesaj olmuştur.

Hatırlanacağı üzere bir Türk gemisi 25 Aralık 1995 tarihinde Ege Denizi’nde Bodrum’un 3,8 mil uzaklığındaki Kardak adı verilen iki küçük kayalık yakınında karaya oturmuştu. Yunanistan, deniz kazasının kendi karasularında olduğunu ileri sürerek Türk kurtarma ekibini bölgeye sokmamıştı.

Türkiye’nin itirazı üzerine adacıklardan birine asker çıkarıp bayrak dikmiş ve etrafını denizden ablukaya almıştı.

Buna karşılık olarak Türk SAT (Su Altı Taarruz Timi) komandolarının gece Yunan ablukasını delerek diğer kayalığa çıkıp Türk bayrağı dikmesi ile iki ülke savaşın eşiğine gelmişti.

ABD’nin devreye girmesi ile NATO üyesi iki ülke arasında çatışma çıkması önlenmiş ve her iki ülke askerleri de kayalıkları terk ederek eski statüye dönülmüştü.

Osmanlıyı parçalayan Türk milletini esir eden Sevr antlaşmasında Ege’de bulunan ada adacık ve kayalıkların Yunanistan’a bırakılmasından söz edilirken Sevr’i çöpe atan ve Türkiye Cumhuriyeti’nin dünya milletlerince tanındığı Lozan Antlaşması’nın 12 maddesi ile Yunanistan’a bırakılan Ege adaları isim isim belirtilmiş olmasına rağmen adacık ve kayacıkların hakimiyetine ilişkin bir ifadeye yer verilmemiş olması bu adacık ve kayalıkların Osmanlı toprağı olarak Türkiye Cumhuriyetinin egemenliğinde olduğunu göstermektedir.

Kısacası Lozan antlaşma hükmüne tâbi olan toprak parçaları sadece adalar olduğundan Ege’de 1.Dünya harbi öncesinde Osmanlı toprağı olan adacık ve kayalıklar için egemenlik devri söz konusu olmamışlardır.

Durum böyle iken hala 1820 de kurulan” Etnik-i Eterya” cemiyetinin “ Megalo İdea” (Özetle; Batı Anadolu’yu da içine alan Ege’yi Yunan gölü yapan büyük Yunanistan’ı kurma hayali) peşinde koşan Yunanistan her zaman olduğu gibi fırsatları değerlendirme çabasındadır.

Son yıllarda dış politikada yapılan yanlışları ve Türkiye’nin yalnızlaşmasını fırsat bilen Yunanistan Ege Denizi’nde yerleşim dışı 152 adacık ve kayalığa Yunan bayrağı dikerek işgal etmiştir.

Bu işgallere karşı iktidardan ses çıkmadığı gibi ne CHP den, ne de milliyetçiliğin savunucusu geçinen MHP den tek bir ses çıkmamıştır.

About armadmin 9321 Artikel
Günlük olaylara toplum duyarlılığını yükseltebilmeyi umuyoruz.