anadoluverumelimedya.com

Bakan Arslan: Avrasya Tüneli’nden 23 bin 938 araç geçti

Fırat Kalkanı Harekatı’nda şehit düşen Piyade Astsubay Kıdemli Çavuş  Ömercan Yekebağcı’nın cenaze törenine katılmak için geldiği Kars‘tan Ankara‘ya  dönüşü öncesi Arslan, Kars Harakani Havalimanı’nda gazetecilere açıklamalarda  bulundu.

Reklam alanı

Arslan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından hizmete açılan  Avrupa ve Asya’yı birbirine bağlayan Avrasya Tüneli’nden geçen vatandaşların  durumdan oldukça memnun olduklarını söyledi.

Türkiye’nin önemli projeleri hayata geçirdiğini dile getiren Arslan,  “Dünya, Türkiye’yi gıptayla izliyor. Dünyada kriz varken, büyük projelere adeta  ‘dur’ denmişken, hiçbir proje yapılmıyorken Türkiye 3 ayda bir büyük bir projeyi  açıyor.” dedi.

Arslan, Avrasya Tüneli’nin dünyanın çeşitli yerlerden gelen liderler  ve bakanların katılımıyla açıldığını hatırlatarak, “Nitekim Avrasya Tüneli’ni hep  birlikte açtık, emek sarf edenler, işin içinde olanlar olarak. Ama biliyoruz ki  bizim bu projeleri yapabilmemiz için ülkemiz insanının desteği önemli, bu konuda  Kars dahil Türkiye’nin her yerinden bu güçlü desteği verip bu işleri yapabilme  fırsatı veren arkadaşlara teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Avrasya Tüneli’nin açılışından bu yana yapılan geçişler hakkında bilgi  veren Arslan, “Dün saat 07.00-21.00 arası yani 14 saat boyuca Asya yakasından  Avrupa yakasına 10 bin 938 araç geçti, Avrupa yakasından Asya yakasına ise 13 bin  araç geçti, yani ilk günde toplam 23 bin 938 araç geçmiş oldu. bugün ise saat  18.00 itibarıyla Asya yakasından Avrupa’ya 8 bin 888 araç, Avrupa yakasından Asya  yakasına ise 9 bin 808 araç olmak üzere 18 bin 696 araç geçti. Tünel, saat  21.00’a kadar açık oluğuna göre dünkü yaklaşık 24 bin mertebesini bulmasını  umuyoruz.” ifadesini kullandı.

“Avrasya Tüneli, Türk insanının gurur projesidir”

Avrasya Tüneli’nin Türk insanının gurur projesi olduğunu vurgulayan  Arslan, sürücülere uyarılarda bulunarak şunları kaydetti:

“İnsanlarımız tünelden geçerken duruyorlar, fotoğraf çekiyorlar öz  çekim çekiyorlar. Rica ediyoruz, elbetteki gurur projelerini fotoğraflamak öz  çekim yapmak güzeldir ancak trafiği çok aksatıyor, başka insanların hayatını  tehlikeye atıyorlar, istirhamımız odur ki durup özellikle fotoğraf çekmesinler  trafiği tehlikeye sokmasınlar, trafik istediğimiz gibi aksın. Bir de tabii ki  gerek Asya ve Avrupa’daki bağlantı yollarını insanlarımız henüz çok bilmedikleri  için biraz zaman kaybıyla tünele giriyorlar, eminim ki önümüzdeki süreçte her gün  geçişler katlanarak artacak. Dünden beri bizi arayanlar memnuniyetlerini ifade  ediyorlar. Belki muhalif olanlar bile tüneli kullandıktan sonra ‘Evet iyi ki  yapılmış kısa sürede işimize gidebiliyoruz, eve daha erken gidebiliyoruz’  diyorlar. Tünelimiz inşallah insanlarımıza hayırlı olur.”

Tünelden geçiş fiyatları hakkında bilgi veren Arslan, “Dün küçük  araçlar 15 liradan, minibüsler 22,5 liradan geçti ve 31 Aralık’a kadar bu böyle  devam edecek, bu da şehit ve gazi ailelerine Aile ve Sosyal Politikalar  Bakanlığımızın sürdürdüğü kampanyaya aktarılacak. 1 Ocak itibarıyla ise yeniden  fiyatı belirleyeceğiz ve 1 yıl geçerli olacak. Daha önce de ifade etmiştim, şu  andaki kuru baz aldığımızda 1 Ocak itibarıyla otomobiller 16 lira 50 kuruş,  minibüsler ise 24 lira 75 kuruştan geçmiş olacaklar.” diye konuştu.

“Huzuru sağlamak adına sınır ötesindeyiz”

Bakan Arslan, Türkiye üzerinde hain emelleri olanların boş durmadığını  ve ülkede hainlik yaptıklarını belirterek, “Ülkemiz gerçekten kalkınırken,  büyürken, 2023, 2053 hedeflerine emin adımlarla yürürken, ne yazık ki gerek  bulunduğumuz coğrafyada gerek ülkemizin içinde hainler boş durmuyorlar, ülkede  hainliklerini yapıyorlar. Gerekse özellikle güney sınırımızda, Suriye‘de, Irak‘ta  ciddi bir karışıklık, bir kargaşa bir otorite boşluğu var. Tabi bu otorite  boşluğu da aynı zamanda, ülkemizin içerisine sıkıntı olarak yansıyor.”  açıklamasında bulundu.

Fırat Kalkanı Harekatı’na değinen Bakan Arslan, sözlerine şöyle devam  etti:

“Özellikle terör örgütleri, hangi terör örgütleri olursa olsun,  oralardan ülkemize sızıp ülkemize sıkıntı yaratıyorlardı. Hal böyle olunca da,  biz ülkemizin içerisine o terör örgütleri gelmeden, teröristleri bulunduğu  mahalden söküp atmak ve oralarda huzuru sağlamak böylece komşularımızın da huzuru  sağlamak adına sınır ötesindeyiz. Silahlı kuvvetlerimiz sınır ötesinde ülkemizin  güvenlik güçleri, gerek içeride gerek dışarıda, mücadelesine devam ediyor. Tabii  bu hainlerle yapılan mücadele çerçevesinde ne yazık ki, şehitlerimiz oluyor.  Ülkemize münferit olaylar çerçevesinde şehitlerimiz oluyor. Ama dün Suriye’de  şehitlerimiz oldu. Elbetteki ciğerimiz yanıyor. Dün Suriye’de 16 fidanımızı  kaybettik, 16 şehit verdik, yaralılarımız var. Şehitlerimize rahmet diliyoruz,  ailelerine başsağlığı diliyoruz.”

Sarıkamış Harekatı şehitlerini anmak için 8 Ocak’ta yürüyüş  yapılacak

Türk askerlerinin, güvenlik güçlerinin her yerde mücadele verdiğini  aktaran Arslan, şunları kaydetti:

“Allah onlardan razı olsun. Ülkenin her yerinde mücadeleyi verirken,  gözünü kırpmadan şehit olmayı göze alıyorlar. Ne gibi, yüz yıl önce Sarıkamış‘ta  90 bin ecdadın donmak pahasına şehit olmayı göze aldığı gibi ki, dün itibariyle  Sarıkamış Harekatı’nın yıl dönümüydü. İnşallah 8 Ocak’ta da hep beraber, yine  yürüyerek, halkımızla, vatandaşımızla şehitlerimizi de anmış olacağız bir kere  daha, onu da buradan vurgulamış olayım. İnşallah ülkemizin birliği, beraberliği  her zaman devam edecektir. 15 Temmuz‘da biz herkese dünyaya verdiğimiz dersler  gibi ders verdik. Dedik ki, kimsenin gözü birliğimiz beraberliğimizde olmasın.  Hainler şunu bilsinler ki, bu ülke insanı onlara hiçbir zaman fırsat  vermeyecektir. Hiç kimsenin şüphesi olmasın, mücadelemiz bu konuda sonuna kadar  sürecektir.”

Bakan Arslan, Ilgaz 15 Temmuz İstiklal Tüneli’nin tamamlandığını ve 26  Aralık’ta da Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Başbakan Binali Yıldırım‘ın katılımıyla  açılışın yapılacağını da sözlerine ekledi.

Arslan, daha sonra özel uçakla Ankara’ya hareket etti.

milliyet

About armadmin 9318 Artikel
Günlük olaylara toplum duyarlılığını yükseltebilmeyi umuyoruz.