anadoluverumelimedya.com

Başkanlığa karşı dev yürüyüş yasaklandı

Atatürkçü Düşünce Derneği, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği ve Birleşik Kamu İş Konfederasyonu’nun düzenlediği “Cumhuriyetimiz ve Parlamenter Sistem İçin Halk Buluşması” mitingi iptal edildi. Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı Tansel Çölaşan, “Ankara Valiliğinin iki gün kala mitinge izin vermeyişi çağdaş devlette olması gereken kişi güvenliğini sağlayamadıklarının itirafıdır” dedi. Başkanlık sistemine karşı yapılan mitingin, Başbakan Binali Yıldırım ile MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin Başkanlık sistemiyle ilgili hazırlanan yeni anayasa teklifinde anlaştığı gün iptal edilmesi dikkat çekti.

Reklam alanı

“HALKA DELİ GÖMLEĞİ GİYDİRİLMEK İSTENMEKTE”

Atatürkçü Düşünce Derneği, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği ve Birleşik Kamu İş Konfederasyonu’nun Türk Hukuk Kurumu toplantı salonunda yaptığı basın toplantısı Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Sekreteri Öner Tanık’ın ortak basın açıklamasını okumasıyla başladı. Öner Tanık, Valiliğin kabul edilebilir hiçbir gerekçe göstermeden başkanlığa karşı hayır mitingine izin vermediğini belirterek şunları söyledi:

“Tek yanlı propagandası yapılan başlık sistemine hayır demek için düzenlediğimiz miting için Ankara valiliği kabul edilebilir gerekçe göstermemiştir. Getirilmek istenen yasama, yürütme ve yargının tek kişinin elinde toplanmasını sağladıklarını öngören başkanlık sistemiyle halka deli gömleği giydirilmek istenmektedir. Bu da kuvvetler ayrılığına dayanan demokratik laik demokratik sistemi değiştirmek demektir.”

“BİZ ATATÜRK’E SESSİZ YÜRÜYECEĞİZ”

Tanık’ın açılış konuşmasından sonra Atatürkçü Düşünce Derneği adına konuşan derneğin Genel Başkan Tansel Çölaşan, basının halkın sesini medya ile duyuramaması nedeniyle, halkın sesini duyurmak için mitingi yapmak istediklerini söyledi. Çölaşan ülkede hala demokrasi vardır umudunu taşıdıkları için 22 gün önceden başlayarak miting için çalıştıklarını ifade ederek, “Devletin bireyin güvenliğini sağlayamadığı için üzüldük. Güvenlik, devletin, valinin emniyetin görevidir. Ancak oysa durum öyle değil, görüldüğü gibi Ankara’da dün bugün, yarın toplantı, açılış, gösteri var. Ancak bunların konusu başkanlık olmadığından herhalde izin veriliyor onlara” diye konuştu. Mitinge son iki gün kala valiliğin böyle bir mitingin güvenliğini sağlayamayacaklarını kendilerine bildirildiğini belirten Çölaşan şunları söyledi:

“Halkın gerçekleri öğrenmesini istemediklerinden, korktuklarından mitinge izin vermediler. Böyle bir yönetim var. Biz de Türk Devleti’nde halkın şikayetlerini yapabildikleri tek makam olan Atatürk’ün mozolesine o gün gideceğiz, saygı duruşunda bulunacağız. Dolayısıyla biz demokratik hakkımızı kullanmaya devam edeceğiz. Basın açıklaması yapmakta ve Atatürk’e ziyaret yapmakta herhalde bir sakınca yoktur. Biz Atatürk’e sessiz yürüyeceğiz, yürüyeceğiz. Ancak biz şunu söyleyeceğiz laik, demokratik, hukuk devletini koruyacağız diyeceğiz.”

“BAHÇELİ KOLTUK DEĞNEĞİ …”

Bahçeli’nin AKP’ye koltuk değneği olduğunu ifade eden Tansel Çölaşan, “Bahçeli 2002’de de bunu yaparak siyasal iktidar olmasının hukuki yolunu açmış, 2007 yılında Gül’ün Cumhurbaşkanı olmasının yolunu açmıştır. 7 Haziran seçimlerinden sonra koalisyona ‘hayır’ diyerek meclis başkanlığının da yolunu açmıştır. Soruşturma AKP’ye açılmaması için yolu açmıştır. 2001 yılında bu sorunu defettik. 2016 1 Kasım’ında bu sorun bitmişti ama parti başkanı Devlet Bahçeli bu konunun yeniden gündeme getirilmesinin yolunu açmıştır. AKP 330 çoğunluğu sağlayamayacağına düşünerek başkanlık sitemi konusunu geri çekmişken, iktidar partisince anayasa sistemini değiştirmenin düşünerek ortadan kalkmışken, bu program Bahçeli’nin yardımıyla gündeme gelmiş, başkanlık yolu açılmıştır”

“DİRENİŞ EVRENSEL HAKTIR”

Tansel Çölaşan ABD’de partili Cumhurbaşkanı olduğunun söylendiğini ancak başkanın partisiyle organik ilişkisi dışında hiçbir ilişkisi olmadığını belirtti. Rusya’da ise sistemin yarı başkanlık olduğunu da ifade eden Çölaşan, sözlerini şöyle tamamladı:

“Partili cumhurbaşkanı olmayı varsayarak bir taslak metinde, Türkiye’de ise partisiyle ilişkisinin ne olacağına ilişkin bir şey yoktur. Bunları dahi halk olarak bilmiyoruz. Hukuk devletinde her şey açık ve şeffaftır. Çünkü anayasalar böyle hazırlanır, uzlaşmadır. Bilmeleri gerek diye bir şey yoktur. Unutulmamalıdır ki halk için de, birey için de direniş ise evrensel haktır.”

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Ankara Şube Başkanı Ayfer Yüksel ise konuşmasında “Başkanlık sitemi Türkiye için en önemli tehlikedir. Başkanlık sitemi kurucu ilkeler değiştiriliyor. Laik demokratik hukuk devletin yerine geçecek değişikliğe asıl izin vermeyeceğiz” dedi.

Birleşik Kamu İş Konfederasyonu Başkanı Hasan Kütük “Farklı tercihlerine rağmen parlamenterler siyasi partiler, bu tehlikeli Fethullahçı darbeye Meclis’te engel olmuştur. Böyle bir saygın tek kurumu tasfiye etmek etkisizleştirmek istemeleri başka model arayışları tek adam şahsın elinde yetkinin toplandığı model çağdaş demokratik model olamaz. Castro’nun bile rol model olmuş olan Atatürk’ ün dahi tek adam olmayarak parlamenter sistemi tercih etmemiş olmasını göz önüne alarak parlamenter sisteme sahip çıkacağız.”

Odatv.com

About armadmin 9319 Artikel
Günlük olaylara toplum duyarlılığını yükseltebilmeyi umuyoruz.