anadoluverumelimedya.com

Feyzioğlu: İdamı geri getireceğiz zorlaması Avrupa Konseyi’nden atılmak için mi?

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, idamın geri getirilmesine yönelik tartışmalara değinerek, “Biz ilk günden beri bunu söylüyoruz. Çok rica ediyoruz, birinin Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ‘idamı geriye doğru yürütemezsiniz’ demesi lazım” dedi.

Reklam alanı

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu, Tekirdağ Barosu’nun yeni hizmet binasının açılışına katıldı. Hürriyet Mahallesi’ndeki Fatih Sultan Mehmet Bulvarı üzerindeki açılışta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Feyzioğlu, idamın geri getirilmesine yönelik tartışmalara değinerek idam kararın geriye doğru işletilemeyeceğini söyledi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a birilerinin bunu anlatması gerektiğini belirten Feyzioğlu, şunları söyledi:

‘EVET, KABİLE DEVLETLERİNDE EMİNİM VARDIR’

“Biz ilk günden beri bunu söylüyoruz. Çok rica ediyoruz, Biri Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ‘idamı geriye doğru yürütemezsiniz’ demesi lazım. ‘Halka siz isterseniz olur. Kim karışıyor, Avrupa sana ne, bu Avrupa falan’ meselesi değil. Bizim kendi anayasamız, bizim bağlı olduğumuz uluslararası kurallar ve dünya insanlık tarihi ve sonra kurulan bir ağır cezanın geriye yürütülemeyeceğini söylüyor. İnsanlık tarihi bunu söylüyor. Ha bunun aksine uygulamalar var mıdır? Evet kabile devletlerinde eminim vardır. Ama Türkiye Cumhuriyeti, kabile devleti olmamıştır. Türkiye Cumhuriyeti’nden önce Türk Milletinin kurduğu hiçbir devlet de kabile devleti olmamıştır. Türkiye Cumhuriyeti’ni kabile devleti standartlarında tanıtacak her türlü ifadeden kaçınmak lazımdır. İstirham ediyorum. Sayın Cumhurbaşkanı’na biri nasıl söyler bilmiyorum. Bu idam cezasını geçmişe dönük yürütemezsiniz diye anlatsın” dedi.

‘15 TEMMUZ’A KARIŞANLARI ASAMAZSINIZ’
15 Temmuz’da yaşanan darbe girişiminin sanıklarını geçmişe dönük cezalar vererek asılamayacağını ifade eden Feyzioğlu, idamı isteyenlere “Kimi asmayı düşünüyorsunuz?” diye sordu. Asıl hedefin kimler olduğunu öğrenmek istediğini kaydeden Feyzioğlu şunları söyledi:

“Kimdir hedef? Ben bunu öğrenmek istiyorum. Aklınızda kim var. Mesela biliyor musunuz ki, eğer Ergenekon, Balyoz ve casusluk davası gibi kumpas davalarında idam cezası o tarihte olmuş olsaydı. Bugün geriye ordu mordu kalmamıştı. Çünkü bugün ordunun bel kemiğini oluşturan subayların anlamlı bir kısmını derhal en hızlı tarafından, idam etmiş olacaktılar. Böyle bir sorumsuzluk olabilir mi? Burada neyi anlatmaya çalışıyoruz? İdam, telafisi mümkün olmayan bir cezadır. Bir yanlışlık yapıldığı ortaya çıktığında, ‘pardon’ demeniz yetmiyor. İkincisi, biz Avrupa Konseyi’nin çatısı altındayız. ABD’de idamın olması bizi hiç ilgilendirmiyor. Avrupa Konseyi’nin çatısı altındaki ülkelerde idam yok artık. Kıta Avrupa’sı sistemine dahil olan Avrupa devletlerinde idam yok artık. Ve bizde uluslararası anlaşmalarla, idamı kaldırdık. Bugün idamı almamız, kabul etmemiz geçmişe doğru yürütmekten söz etmiyorum. Zaten onu yapamazsın. İdamı bugün kabul ederseniz ‘ilk olarak kimi asmayı düşünüyorsun?’ diye sorarım. İkincisi, Avrupa Konseyi’nden atılırız.

‘İDAMI GETİRECEĞİZ ZORLAMASI TÜRKİYE’NİN AVRUPA KONSEYİ’NDEN ATILMASI İÇİN Mİ?’

O zaman ben Türkiye Cumhuriyeti’ni yöneten ekibin ve bu devlet insanlarının bu sonucu bilmediğini düşünmüyorum, düşünemiyorum. Ve ister istemez şu soruyor, sordurtuyor bize. Acaba idamı getireceğiz zorlaması Türkiye’nin Avrupa Konseyi’nden atılması için midir? Bu soruyu bugün haklı olarak sormak durumundayız. Avrupa Konseyi’nden eğer atılırsak yada askıya alınırsa üyeliğimiz, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin parçası olmaktan da çıkıyoruz. Ve o zaman vatandaşımız ‘Avrupa’ya giderim, Avrupa İnsan hakları Mahkemesi’ne giderim’ diyemeyecek. Diyemeyeceğini gördükçe içerde birileri, yargı eliyle işçinin hakkı sınırlanacak, kadının hakkı sınırlanacak, gücün karşısın da güçsüzün hakkı sınırlanacak.”

birgün

About armadmin 9318 Artikel
Günlük olaylara toplum duyarlılığını yükseltebilmeyi umuyoruz.