anadoluverumelimedya.com

Almanya’dan Türkiye’ye ‘PKK’ notası

DW Türkçe’nin haberine göre, Almanya’nın Ankara Büyükelçiliği, Türk Dışişleri Bakanlığı nezdinde girişimde bulunarak, bazı Türk siyasetçilerin son dönemde basın üzerinden yönelttiği suçlamaların gerçeği yansıtmadığını, yanlış bilgilere dayandığını, bundan büyük rahatsızlık duyulduğunu iletti.

Reklam alanı

Almanya’nın Ankara Büyükelçiliği Müsteşarının salı günü akşam saatlerinde Dışişleri Bakanlığı nezdinde girişimde bulunarak notayı ilettiği, bu suçlamaların ilişkilere daha büyük zarar vermesinden endişe duyduklarını aktardığı öğrenildi.

Notada, “Türkiye’nin PKK’lılarla ilgili Almanya’ya 4 bin 500 dosya verdiği” ifadesinin doğru olmadığı, ancak bunun Türk siyasetçiler tarafından sürekli olarak tekrarlandığı, kamuoyunda yanlış bir izlenim oluşturulduğuna işaret edildi. Notada ayrıca, Almanya’nın terörle mücadelede attığı adımlara ilişkin verilere yer verildi.

BERLİN’DE BÜYÜK RAHATSIZLIK

Geçen haftalarda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve hükümet yetkililerinin, Almanya’nın “terör örgütleri için güvenli bir liman olduğu” , “teröre çanak tuttuğu”, “terör örgütlerine kol kanat gerdiği” yönündeki açıklamaları Berlin’de büyük rahatsızlığa yol açmıştı.

Almanya hükümet ve dışişleri bakanlığı sözcüleri yaptıkları açıklamalarda, bu suçlamaların gerçeği yansıtmadığını kaydetmiş, Alman Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier de Ankara ziyareti sırasında duyulan rahatsızlığı iletmişti.

Ancak son günlerde bu suçlamaların sürmesi ve basında da yer bulması üzerine Federal Hükümet, Almanya’nın Ankara Büyükelçiliği’ne, ‘gerçekleri yansıtmayan ağır ithamların, ilişkilere zarar vermekte olduğunu’ bir nota ile iletmeleri konusunda talimat verdi.

İLİŞKİLERDE KRİTİK DÖNEMEÇ

Alman diplomatik kaynaklara göre, Türkiye’den son dönemde Almanya’ya yöneltilen ağır suçlamalar, daha çok iç siyasi nedenlere dayanıyor.

Alman ve Türk makamlarının, bugüne kadar terör örgütleriyle mücadelede yakın işbirliği yaptığını belirten diplomatik kaynaklar, bu suçlamaların “haksız, iki müttefik ülke arasındaki ortaklığa yakışmayan nitelikte” olduğunu ifade ediyorlar.

Almanya’nın PKK’yı bir terör örgütü olarak gördüğünü ve bu bağlamda Türkiye ile pek çok Batılı ülkeden çok daha fazla işbirliği sergilediğini savunan Alman makamları, Türkiye’nin Fethullah Gülen yapılanması beklentileri konusunda ise, Almanya’nın Anayasa ve hukuk devletinin gereklerine göre hareket ettiğini kaydediyorlar.

Türkiye-Almanya ilişkileri en kötü dönemini yaşadığını belirten Alman yetkililer, Türk kamuoyunu yanıltıcı ithamların zaten güçlüklerle sürdürülen ikili ilişkilere katkı sağlamadığına da vurgu yapıyor.

MERKEL DİYALOGDAN YANA

Başbakan Angela Merkel, Türkiye’nin son dönemde yönelttiği eleştirilere, Federal Meclis’teki bütçe konuşması sırasında yanıt verirken, PKK ile mücadele ettiklerini, ancak bağımsız yargının kararlarına siyasetin müdahale edemeyeceğini söyledi.

“Her türlü teröre karşı mücadele edilmeli, Federal Hükümet de bunu zaten yapıyor” diyen Merkel sözlerini şöyle sürdürdü:

“PKK üyelerine karşı 4 binden fazla dava açtık. Ama hukuk devleti karar veriyor. Siyaset etkide bulunamaz. Hukuk devleti kararlarına da saygı gösterilmek zorunda. Ama Federal Hükümet, tüm diğer Avrupa ülkeleri gibi teröre karşı mücadele etme sorumluluğunu taşımaktadır. Ancak terörle mücadele, basın özgürlüğünün sınırlandırılmasını, binlerce kişinin tutuklanmasını meşrulaştırmaz. Bu nedenle bu uygulamaları açıkça eleştirmek zorundayız. Eşzamanlı olarak Türkiye ile iletişim kanalının açık tutulması gerektiğine de inanıyorum.”

Başbakan Merkel, Steinmeier’in Türkiye’yi ziyaret etmiş olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirirken kendisinin de Türkiye ile diyalog ve işbirliğinin sürdürülmesi için çaba göstereceğini kaydetti.

STEİNMEİER ERDOĞAN’A ENDİŞELERİNİ İLETTİ

Bu arada Steinmeier’in Ankara ziyareti sırasında Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaklaşık iki saat süren görüşmesinde PKK ile mücadele, Kürt sorunu ve HDP milletvekillerinin tutuklanması konularının kapsamlı bir şekilde ele alındığı öğrenildi.

Steinmeier’in çözüm sürecine yeniden dönülmesi beklentilerini ilettiği ancak Erdoğan’dan bu konuda olumsuz karşılık aldığı ifade edildi.

Erdoğan’ın görüşme sırasında Steinmeier’e 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin 20 dakikalık bir belgesel film izlettiği ayrıca Almanya’ya sığınma talebinde bulunan askerlerin iltica başvurularının kabul edilmemesini istediği öğrenildi.

sözcü

About armadmin 9318 Artikel
Günlük olaylara toplum duyarlılığını yükseltebilmeyi umuyoruz.